Kaymakam yemek pişirdi

- Türk ve Osmanlı mutfaklarına dikkat çekmek için kaymakamlar mutfağa girdi.

0
636

– Engellilere yönelik projeler geliştirerek çalışmalar yapan Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları (ASTED) Grubu Başkanı Görme engelli Namık Tuncel, Unutulmaya yüz tutan Osmanlı ve Türk mutfağının lezzetlerini günümüze taşımak amacıya düzenlediği etkinlik ile ilçe kaymakamlarını mutfağa sokarak yemek yaptırıyor.

– Önlük giyerek mutfağa giren Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, “Unutulmaya yüz tutmuş Türk mutfağının yemek çeşitlerini yaparak Türk mutfağı kültürünü gelecek kuşaklara taşımaya yönelik mütevazi bir girişimimiz oldu”

BAIKESİR (AA)- Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı ve Türk mutfağını hatırlatmak amacıyla düzenlenen etkinlikte ilçe kaymakamı Hüseyin öner mutfağa girerek yemek pişirdi.

Engellilere yönelik projeler geliştirerek çalışmalar yapan Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları (ASTED) Grubu Başkanı Görme engelli Namık Tuncel tarafından organize edilen etkinlikte Gökhan Görgülüaslan ve Gömeç Kaymakamı Önder Çoşğun’un ardından Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner de mutfağa girerek unutulmaya yüz tutan Osmanlı ve Türk mutfağının lezzetlerini gelecek nesillere taşımak amacıya yemek pişirdi.

Önlük giyerek Burhaniye ilçesinin İskele Mahallesinde bulunan bir restoranın mutfağına girerek yemek pişiren ilçe kaymakamı Öner, “Bugün burada unutulmaya yüz tutmuş Türk mutfağının yemek çeşitlerini ve bu vesileyle Türk mutfağı kültürünü gelecek kuşaklara taşımaya yönelik mütevazi bir girişimimiz oldu” dedi.

Bu konuyla ilgili özellikle Ayvalık’ın Kuzey Ege yemeklerini tanıtmak, Türk mutfağında ve ileride dünya mutfağında da onların yer almasını sağlamaya yönelik girişimlerde bulunan sivil teşebbüsleri olduğunu bildiren Öner, “Bu vesileyle Burhaniye’de özel bir mekanda mutfağa girdik ahçılarımızın yardımıyla bir şeyler yaptık. Bugünkü yaptığımız yemeklerimiz zeytinyağı ağırlıklı. Bugün levrek buğulama, kalamar dolması, akkız otu yemeği, portakallı kereviz, bol zeytinyağlı patlıcan ezme hazırladık. Ben bu proje kapsamında bizi de davet eden Türk mutfağı kültürünün korunması, tanıtılması, gelecek kuşaklara da aktarılması açısından bu mütevazi adımları atmamıza vesile olan Namık Tuncel beye çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bu yöreye ait olan yemeklerin unutulmaması için bir çalışma başlattıklarını kaydeden Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları (ASTED) Grubu Başkanı Görme engelli Namık Tuncel ise şunları söyledi;

“Gelecek nesil annelerimizin, çocuklarımızın bu yemekleri unutmaması amacıyla yapmış olduğumuz bu çalışmada Osmanlı ve Türk mutfağı tarihsel olarak da çok eski ve güzel lezzetleri bulunan ve çok zengin bir mutfaktır. Balıkesir yarım ve üretim konusunda çok zengin bir yer. Biz de bu yöreye ait olan ürünlerle zeytinyağıyla, balık ve etleri, sebzeleri, otları kullanarak yemekler yaptık. Biz bu yemeklerin unutulmamasını istiyoruz. Gelecek nesilde yemekte hazıra kaçmasınlar. Kendinize zaman ayırarak, sağlık için zaman ayırarak bu sağlıklı yemekleri yapın diyerek yola çıktık.”

Ayvalık’tan başlattığı etkinliğin Balıkesir merkez ve İzmir’de ki üst düzey otellerin mutfaklarına da gireceklerini ifade eden Tuncel, “Dünya mutfaklarına bizim burada kullandığımız ürünlerle, Osmanlı ve Türk mutfağının lezzetlerini orada bir şekilde değerlendireceğiz. Dünya mutfaklarında ne yapıyorlarmış, bizim mutfaklardan bir fakı var mıymış onu göreceğiz. Ve orada bizim burada bizimle mutfağa girerek yemek yapan yöremizdeki kaymakamlar arasında Türk mutfağını en güzel şekilde kim iyi temsil ettiyse o kaymakamımız iki tane engelli kardeşimize burada tatil kazandırmış olacak” ifadelerini kullandı..