Kaz Dağları’nda Su ve Vicdan Nöbeti’de,Fazıl Say Konseri’nde Buluşalım !…

0
276
KABOTAJ KABOTAJ

Binlerce kişi 26 Temmuz’dan bu yana Marmara’nın akciğerleri Kaz Dağları’nda Su ve Vicdan Nöbeti’e devam ediyor, Kirazlı’da yapılmak istenen altın madenine karşı doğayı ve yaşamı savunuyor. 18 Ağustos  Pazar günü,, gönüllüler, yolu doğadan geçenlerle ,hep beraber #KazDağlarınaDokunma diyeceğiz.

Kaz Dağları, Marmara’nın akciğerleri. Homeros’un deyişiyle ‘Vahşi Hayvanların Anası’. Mitolojideki adı İda olan Kaz Dağları, meşe ve çam ormanları ile birlikte sincapların, ayıların, kuşların evi. 70’ten fazlası sadece Türkiye’de, 20’den fazlası sadece bu bölgede yetişen yüzlerce bitki türünün ve 180 bin insanın yuvası.

Çanakkale merkeze sadece 30 km uzaklıkta olan maden alanın içinde bulunduğu ormanlık alan, Türkiye’nin Önemli Bitki Alanları‘ından. Kaz Dağları, Biga Dağları, Artvin ve Munzur Vadisi’nin de dahil olduğu alanlar, uluslararası kabul görmüş bilimsel yaklaşım ve metotlarla tespit edilen bölgelerdir.

Biyolojik çeşitliliğimizin baş tacıdır Önemli Bitki Alanları… Bu alanların yıkıcı faaliyetlere kapatılması, bu eşsiz alanların korunması, ülkemizi gittikçe artan iklim olaylarına karşı daha dirençli hale getirecek ve uzun dönemde çok daha büyük ekonomik zararların önüne geçilmesinde katkı sağlayacak.

Kirazlı maden alanına ağaçlandırma yapılacağı söylendi, fakat sadece ağaç dikerek bir orman oluşturulmaz. Bir ormanı sadece ağaçlar oluşturmaz. Orman; ağaçlar, ağaççıklar, çalılar, otsu bitkiler, mantarlar, mikro-organizmalar ve irili ufaklı hayvanlarla, toprak, hava ve suyun uzun süreli doğal etkileşim süreci sonucu ortaya çıkan bir ekolojik sistemdir. Ormanın yenilenmesi ve ekosisteminin oluşması yüzyıllar sürer.

KAYNAK : WWF

HABER: BÜLENT ÖZGEN