Kazdağları eteklerinde deve güreşi

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Kazdağları eteklerinde deve güreşleri düzenlendi.

0
615
KABOTAJ KABOTAJ

Edremit Belediyesi ile Edremit Deveciler Derneği tarafından Güre Mahallesi Edremit Arenasında düzenlenen güreşlere Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgesinden 136. Güreşçi deve katıldı. Çekişmeli müsabakaların olduğu deve güreşleri yoğun ilgi gördü.

Hava sıcaklığının 12 dereceyi bulduğu Edremit Körfezi’nde deve güreşlerini izlemek için gelen yaklaşık 10 bin kişi güneşli havanın tadını çıkardı.

Yaptığı konuşmada deve güreşlerinin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Türkiye’de hakikaten bu kadar güzel bir alanda yapılan güreşlerin de bu alana layık olduğuna inanıyorum. Güzel Edremit’imizin çok daha iyi günler göreceği temennisiyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Gazetecilere açıklama yapan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, deve güreşlerinin yüzyıllardır devam eden geleneksel bir kültür olduğunu ve özellikle bu kültürün yaşatılıp gelecek kuşaklara aktarılmasının büyük önem arz ettiğini söyledi.

Edremit’te ki güreşlere Antalya’dan Çanakkale’ye kadar deve ve deve sahibinin katıldığını kaydeden kaymakam Sırmalı, “Burada bir kültür olarak bir kaynaşma birleşme meydana geliyor. Bundan dolayı bu deve güreşlerinin bir kültürün birleşmesi anlamında büyük katkısı olduğunu düşünmekteyim. Güreşlerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sırmalı, İstanbul Kartal’da çöken binanın enkazında hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diledi.

Adana’dan bir yakınlarını ziyaret etmek için geldikleri Edremit ilçesinde düzenlenen deve güreşlerini ilk kez izleyen Abdullah ve Sultan Çelik kardeşler AA muhabirine yaptığı açıklamada, “İlk defa deve güreşi izliyoruz. Daha önce deve gördük ama güreşleri ilk defa görüyoruz. Deve güreşleri için Adana’dan geliyoruz. Bizim için farklı bir şey, ilk defa görüyoruz. Çok güzel. Bu kadarını beklemiyorduk. Bayağı ilgi var” ifadelerini kulandılar.

Güreşler için İzmir’in Kemalpaşa ilçesinden Edremit’e 4 tane deve ile gelen Berkay Ören, “Güreşler güzel gidiyor. Biz de 4 deve ile katılıyoruz. Her zaman iddiamız var” şeklinde konuştu.

-Güreşlerin vazgeçilmezi “deve sucuğu”

Edremit’te düzenlenen deve güreşleri için Aydın’ın İncirliova ilçesinden getirdiği deve sucuklarını kurduğu tezgahta kilo ile ve ekmek arası pişirerek satan Selim Özcan da şunları söyledi;

“Deve güreşlerinin olmazsa olmazıdır sucuklar. Deve sucukları genelde güreş hayatını tamamlayan ve kaçan develerden yapılıyor. Bire bir İslami şartlara uygun olarak kesilen develer sucuk yapılır ve deve güreşlerinde satılır.”

Bu yıl deve güreşlerinde ilk kez Edremit Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Deveciler Derneği Kupası müsabakası düzenlendi.

Edremit Deveciler Derneği Kupasını Yağız Efe isimli deve, Edremit Belediye Başkanlığı Kupasını Karagözoğlu ile Suat Bey isimli deve ve Edremit Kaymakamlık Kupasını ise Kılınçbey isimli deve kazandı.

Kupalar deve sahiplerine protokol mensupları tarafından verildi.