Kazdağları Ot Yemekleri Festivali yapıldı.

Balıkesir'de Turizm Haftası kutlamaları kapsamında “Kazdağları Ot Yemekleri Festivali” düzenlendi. Bir gün olarak planlanan festivalde Kazdağları'ndan ve eteklerindeki kırsal mahallelerden toplanan yaklaşık 40 çeşit ottan yemekler pişirildi.

0
904
KABOTAJ Kurtuluş

Turizm haftası kutlama programı kapsamında Balıkesir’in Havran ilçesinde bulunan Kazdağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyünde “Kazdağları Ot Yemekleri Festivali” düzenlendi. Ot festivalinde misafirlere sunulan yemekler adeta kapışıldı.

Programa Kaymakam Ali Sırmalı, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Edremit Belediye Başkan Vekili Ahmet Elman, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve birçok turizmci katıldı. Program kapsamında Kazdağları’nda yetişen otlarla hazırlanan, bölgeyi temsil eden ot yemekleri hazırlanarak davetlilere ikram edildi. Hazırlanan yemekler adeta kapışıldı.

Turizm Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında “Kazdağları Ot Yemekleri Şenliği”ni organize eden Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı yaptığı açıklamada, “Bugün burada Kazdağları Ot Yemekleri Festivali yapıyoruz. Edremit’imiz, körfezimiz özellikle deniziyle, termaliyle, zeytiniyle, Kazdağları’yla ünlü bir bölge. Fakat bunun yanında özellikle Kazdağları’nda yetişen değişik otlar ve bu otlardan yapılan yemekler bu yöremizin kültürü. Bizler de bu yörenin kültürünü bütün ülkemize tanıtmak için bu etkinliği gerçekleştirdik. Bu kapsamda da ot yemekleri festivalini yaptık” dedi.

Bu festivalin turizme dönüştürülmesi için bundan sonraki yıllarda da devam ettirilmesinin kendileri açısından çok önemli olduğunu kaydeden kaymakam Sırmalı şunları söyledi,

“Bu değerlerimizi her zaman ayakta tutmamız gerekiyor. Edremit’in sadece yazın iki üç ay turizm yapılan bir yer değil, bütün yılın 12 ayında turizm yapılan yer haline getirmek istiyoruz. Bu etkinlikte bunlardan bir tanesi. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Kazdağları Ot Yemekleri Şenliği’nin ahçısı Sağlık Mutfağı Uzmanı Murat Aslan, “Bugün burada 40’a yakın ot ,ile çalıştık. Hem yöresel Edremit ve Havran ilçelerinin köylerinden topladığımız otlar, köylülerden bulduğumuz bakla, bezelye ve benzer sebzeleri bulduk. Bir kombine yaptık. Hem ot yemekleri hem de sağlık mutfağı ile birlikte gidebilecek yemekleri hazırladık. Burada festival kapsamında gelenlere sunduk. Bu yemekleri Kazdağı’nda yetişen yöreye has otlar kullandık. Kazdağları’nda yetişen otların sahip olduğu etken madde oranının diğer çevrelere göre daha yüksek olduğunu gördük. Hem bölgenin iklim yapısı olarak hem de Kazdağı’nın kendi özel yapısı itibariyle diğer bölgelere göre biraz daha artısı olan ürünlerimiz ve bitkilerimiz var burada. Onları keşfettik. Bu yiyecekler hazırlanırken en dikkat ettiğimiz şey yiyeceklerin, sebzelerin, bitkilerin yapısını bozmadan hazırlama usulü ile hazırladık. 40 dereceden fazla ısı kullanmadık” diye konuştu..

Etkinliğe ev sahipliği yapan işadamı Faruk Durukan “Turizm haftası çerçevesinde Kazdağlarının otları çok meşhurdur. Bunu biz yine yöre kültürü ile gastronomi birleştirilerek sağolsun bize üniversitede destek verdi. Havran Belediyesi de bize destek verdi. Bunu birleştirip Kazdağlarının otlarının, yemeklerinin, lezzetlerini tüm dünyaya duyurmak istedik” ifadelerini kullandı.

Kazdağları Ott Yemekleri Festivali’ne gelerek yapılan yemeklerden yiyen Selma Tekçe isimli vatandaş, “Edremit’imizin, özellikle Kazdağları’ndan toplanan otlarla yapılan bu geleneksel yemekler oldukça lezzetli. İlk kez tadıyorum. Hepsinin birbirinden farklı lezzeti var. hepsi çok güzel. Ortam da çok güzel zaten. Kazdağları’nın eteklerindeyiz şu anda. Bu organizasyonu yapan Edremit Kaymakamlığına çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.