Kazdağları’na helikopterli koruma.

Orman Bakanlığınca kiralanarak Balıkesir’in Edremit ilçesinde orman yangınlarına karşı müdahale için görevlendirilen helikopter hizmete başladı. Zeytinli mahallesindeki Kocakır orman deposunda konuşlandırılan helikopter ile Kazdağları, 14 Ekim’e kadar havadan alevlere karşı koruyacak.

0
1221
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde Kazdağları, Madra Dağları ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkında olası orman yangınlarına karış tüm hazırlıklar tamamlandı.

Yangın gözetleme kuleleri, orman için devriyeler, yangın söndürme ekipleri ve son olarak ekibe eklenen Mi 8 tipi yangın söndürme helikopteri ile olası yangın tehditlerine en hızlı ve kuvvetli şekilde müdahale edilecek.

Mi 8 tipi özel donanımlı yangın söndürme helikopterinin ihbarın alınmasının ardından 12 dakika içinde havalanarak bölgede oluşturulan yangın su havuzları, göller, göletler veya denizden su alarak alevlere müdahale ettiği bildirildi.

Altındaki “Bambi” adı verilen mekanizma ile 2 buçuk ton su taşıma kapasitesine sahip olan helikopter 1 Türk pilot, 1 kaptan pilot, 1 uçuş mühendisi, orman müdürlüğünün yetkilisi ile havada operasyon yaparak orman yangınlarının kısa sürede söndürülmesinde büyük rol oynuyor.

Helikopter su taşıma kapasitesinin yanında ulaşımı zor ve uzak noktalara 10 kadar orman itfaiyecisini taşıyabiliyor. Ayrıca arama kurtarma faaliyetleri içinde özel donanımlara sahip. Helikopter, yangın bölgesinin görüntülerini havadan yangın koordinasyon merkezine anında ileterek yönetim kademesine anlık görsel bilgi sunma imkanı da sağlıyor.

Mi 8 helikopteri hakkında gazetecilere açıklama yapan Türk Pilot Serkan Baydemir “Ülkemizde Mi 8 helikopterimiz yangın söndürme faaliyetlerinde 1 Temmuz ile 14 Ekim arasında konuşlandırılmıştır” dedi.

Helikopter ekibini denetleyen Edremit Orman İşletme Müdürü Barış Tamer Kilis ise “Edremit Orman İşletme Müdürlüğü olarak 2018 yılı yangın sezonu hazırlıklarını tamamlamış bulunmaktayız. Bünyemize katılan bu helikopterde 1 Temmuz, 14 Ekim tarihleri arasında Kazdağları’nı da içinde bulunduran bölgemizde orman yangınları konusunda hizmet edecek” diye konuştu.