Kazdağları’na mantar akını

Balıkesir Edremit Körfezi'ndeki Kazdağları'nda, vatandaşlar, doğada yetişen ve "melki" adıyla bilinen mantarları topladı.

0
1737
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Ayvalık, Burhaniye ve Edremit ilçeleri ile yakın yerleşim yerlerinden Kazdağları’na hafta sonunu geçirmek için gelen vatandaşlardan bazıları, çam ağaçlarının diplerinde yetişen kırmızı ve beyaz renkli melki mantarlarını aradı.

Mineral, vitamin, protein ve lif bakımından zengin olduğu belirtilen mantarlar, kalp krizi ve bazı kanser türlerine iyi geldiği inancıyla vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.
Burhaniye’den mantar toplamak için ailesiyle Kazdağları’na gelen Mehmet Kara, yaptığı açıklamada, “Burada mantar arıyoruz, biraz bulduk. Sabah erken gelmek gerekiyormuş, bilemedik. Herkes erkenden toplamış mantarları. Hafta sonunu çocuklarla güzel bir şekilde değerlendiriyoruz. Çocuklara eğlence olsun ve haftanın iş stresinden kurtulup keyif alalım diye buraya geldik.” dedi.
– “Tavuk yapar gibi pişireceğim”
Eşiyle mantar toplayan Ali Rıza Türker de “Kazdağları’nda çok güzel mantarlar buldum. Topladığımız mantarları yaktığımız odun ateşinin korunda tavuk yapar gibi pişireceğim. Tadı, lezzeti çok şahane olur bu mantarların. Hafif acılı bir tadı olduğundan yemeye doyulmaz.” diye konuştu.
Türker, mantarları toplarken çok dikkatli olunması, kırmızı ve beyaz melki haricinde mantar toplanmaması gerektiğini söyledi.
Hayrullah Karpuz da “Kazdağları Hanlar mevkisinde melki mantarı topluyoruz. Bugün pazar olduğu için herkes mantar toplamak için dağa çıkmış, o nedenle buralar çok kalabalık.” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, Edremit Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, mantarların zehirli türleri bulunduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, zehirlenmelerin ölümlere ya da kalıcı karaciğer rahatsızlıklarına yol açtığı uyarısı yaptı.