Kazdağları’nda 3. İda Ultra Maraton koşulacak

Türkiye’nin ilk ve tek kış ultra maratonu olan İda Ultra Maratonu, Edremit Belediyesi’nin katkıları ile 3. kez Kazdağları’nda gerçekleştirilecek. 4 ayrı parkurda koşulacak yarışa 20 ülkeden binden fazla sporcu katılacak.

0
527
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesinde düzenlenen ve Türkiye’nin ilk ve tek kış Ultra maratonu olma özelliğine sahip “İda Ultra” 1 Aralık’ta Kazdağları’nda koşulacak. Edremit Belediyesi’nin katkıları ile bu yıl üçüncüsü yapılacak İda Ultra Maraton’da sporcular 103 km’lik İda Ultra, 62 km’lik Half Ultra, 36 Km’lik Run Zeus ve 15 km’lik Kutupayısı Köy Koşusu adlı dört farklı parkurda mücadele edecek.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, makamında düzenlediği basın toplantısı ile konu hakkında açıklamalarda bulundu. Belediye Başkanı Saka, Edremit’in artık kültür, sanat ve spor faaliyetleri ile gündeme geldiğinin altını çizerek, “Önümüzde ki hafta İda Ulta Maraton’a üçüncü kez ev sahipliği yapacağız. Sportif mücadelenin yanı sıra bu organizasyon bölgemizin kış turizmine de önemli katkılar sağlayacak. Binden fazla sporcu, organizasyon için geleceklerle birlikte yaklaşık iki bin kişiyi konuk edeceğiz” dedi.

  1. İda Ultra Maraton’a 20 ülkeden binden fazla sporcu katılacak. Üçüncü yılında alanında Türkiye’nin en büyük organizasyonlarından biri olan “İda Ultra”ya katılacak olan sporcular dünyanın en büyük 2. oksijen kaynağı olarak nitelendirilen Kazdağları’nın, endemik bitki türleri, Zeus Altarı, tarihi Roma köprüsü, Şahin Deresi Kanyonu, yüzyıllardır ayakta duran tarihi köyleri, Sutüven Şelalesi, zeytin tarlaları, kaplıcaları ile doğal ve kültürel zenginliklerinin arasında ki parkurda koşacaklar.

Profesyonel ve amatör sporcuların yanı sıra engelli sporcularda mücadele edeceği maratonda 103 km’lik Half Ultra parkurunda koşacak sporcuların yüzde 20’sinin Türk kadın sporcularından oluştuğu bildirildi.