Kazdağları’nda kar yağışı ulaşımda aksamalara yol açtı.

0
310
ÇEVRE GÜNÜ

Balıkesir’in Edremit ile Çanakkale’nin Yenice ilçeleri arasındaki ulaşımın sağlandığı kara yolunun Kazdağları’ndan geçen bölümünde yoğun kar yağışı ve tipi yüzünden ulaşım zaman zaman duruyor. Yaklaşık 30 araç ve 150 kişi uzun süre kurtarılmayı bekledi.

Sabah saatlerinden itibaren başlayan ve gün içinde şiddetini arttıran kar yağışı nedeniyle Kazdağları’nın Hanlar ve Deve Boynu Mevkilerinde kayan araçlar ulaşımı aksattı. 

Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Kalkım beldesinden yola çıkan yolcu midibüsleri, Kazdağları’nın Hanlar mevkisinde buzlanma nedeniyle yoluna devam edemedi.

Yoğun tipi ve kar nedeniyle buzlanan yolda kayan tır ulaşımı engelledi. Kar lastiği ve zinciri bulunmayan araçlar kayınca ulaşım saatlerce aksadı. 

Kardan kapanan yolu açmak için çalışma yapan Karayolları 141. Bölge Müdürlüğü ekiplerin aracı arıza yapınca ulaşım sağlanamaz oldu. Edremit Belediyesi Fen İlleri Müdürlüğü ekipleri belediye başkanı Kamil Saka’nın talimatı ile kapanan yolda kar küreme çalışması yapıyor. 

Kayan araçlar belediyeye ait iş makineleri ile çekilerek kurtarılıyor.

Yolda kalan İsmail Karadeniz isimli sürücü, “Karayollarının aracı geldi ama karı kürürken şaftı koptu arıza yaptı. Şu anda mahsur kaldık yolun açılmasını bekliyoruz” dedi.

Kazdağları Hanlar Mevkisinde dinlenme tesisi işleten Yalçın Yalazı, “Şu an yol kapalı. Buraya kadar araçlar rahat gelebiliyor ama buradan sonrası şu an kapalı. Karayollarının iş makinesi arıza yapınca Edremit Belediyesi yardım için yola çıkmış. Kara yolunu temizleme çalışıyorlar. Sabah 8.30’dan beri kapalı yol. 8.30’da yola çıkan Yenice arabası burada hala bekliyorlar” diye konuştu.

Yakup Ayvalıklı isimli yolcu midibüsü şoförü, “Şu an Gülsüm Ana’nın oraya kadar geldik ve bundan sonrası kapalı. Önümüzdeki kara yollarının arabası arıza yapınca geçemedik kaldık. Araçta 15’ten fazla yolcum vardı. Şu an yolun açılmasını bekliyoruz” diye konuştu. 

Edremit Belediyesi Fen İşleri ekiplerinin iş makineleri kar küreme çalışması ve yolda kayan araçları çekmesinin ardından açılan yolda kar ve tipi nedeniyle ulaşım kontrollü olarak güçlükle sağlanıyor.