Kazdağları’nda ki yaban hayvanları için yem bırakıldı, fotokapan yerleştirildi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğüne bağlı Balıkesir İl Şube Müdürlüğünce yaban hayvanlarının kış şartlarından olumsuz etkilenmemesi amacıyla Kazdağları’na yem bırakıldı. Ekipler ayrıca bölgedeki yaban hayvanlarının incelenmesi amacıyla fotokapan da yerleştirdi.

0
80
KABOTAJ KABOTAJ

Kar yağışlarının artması ile birlikte Kazdağı Milli Parkı içerisinde başlatılan yemleme çalışmalarının il geneline yayıldığı bildirildi.

Çalışma hakkında açıklama yapan İl Şube Müdürü Nurullah Gürkan, “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü olarak yaban hayatını korunması ve desteklenmesi ile ilgili faaliyetlerimiz olmaktadır. Bunlardan biri de özellikle kış aylarında kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde yaşanan zorlu kış şartlarında, yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamlarının karla kaplanması sonucu yiyecek bulmakta sıkıntı çekmelerinden dolayı yemleme faaliyeti gerçekleştirmektir.” dedi.

Ayrıca yemleme çalışmalarının yapıldığı alanlara fotokapan da yerleştirildiğini bildiren Gürkan, “İl genelindeki yemleme ve koruma kontrol faaliyetlerine gerek av koruma memurları vasıtasıyla, gerekse jandarma ve diğer paydaşlarla beraber devam edecektir” ifadesini kullandı.

Kazdağı Milli Parkı’nın ekolojik açıdan zengin flora ve faunaya sahip olduğunu dile getiren Gürkan, şunları söyledi;

“Özellikle “Karaca” türünün yoğun kış şartlarında daha fazla etkilenmesi söz konusudur. Bu nedenle Kazdağları’nın fauna envanterinde önemli bir yere sahip olan bu tür için özel olarak yemleme faaliyeti gerçekleştiriyor ve bu türü foto kapanlar ile izliyoruz. Edremit ilçesi sınırlarında ki Kazdağlarının bin 470 rakımdaki yaklaşık 1.5 metre kar kalınlığının bulunduğu dağlık araziye, karacalar için saman, kuşlar için de yem bırakıldı. Bugüne kadar yabanıl hayvanların doğal yaşam ortamlarına yaklaşık 1 ton civarında kırık buğday, mısır. palet yem, yonca, saman gibi muhtelif yem doğaya bırakıldı. Kış boyunca aralıklarla yem bırakmaya devam edilecektir.