Kazdağları’nda ‘Koni başlı çekirge’ bulundu

Balıkesir 'in Edremit ilçesi Kaz Dağları Milli Parkı'nda koni başlı çekirge türü tespit edildiği bildirildi. İlk kez bu bölgede tespit edilen tür, kayıt altına alındı.

0
189
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit Kaz Dağları Milli Parkı Şefliği, Kazdağları’nda ilk defa tespit edilen tür hakkında bilgilendirme yaptı. ‘Koni başlı çekirge, adeta bir bilimkurgu filminden fırlamış gibi’ başlığı ile sosyal medyada yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Dünyada biyologlar tarafından yaklaşık 1,5 milyon tür tanımlanıp isimlendirilmiştir. Bunların 280 binden fazlası bitki, yaklaşık 50 bini omurgalı ve 750 binden fazlası böcektir. Her yıl bu listeye yeni türler eklenmektedir. Toplam canlı çeşitliliğinin 5 milyon ile 30 milyon tür arasında olduğu tahmin edilmektedir. (Campbell ve Reece, 2008). Darı Dere, tabiat parkımızda ilk kayıt olarak Kaz Dağları Milli Parklar Şefliğimiz personellerinden Veteriner Hekim Ertan Şenol tarafından görüntülenen ve Dr. Tuba Öncül Abacıgil hocamız tarafından teşhis edilen Koni Başlı Çekirge; IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) Kırmızı Liste Sınıfları ve Ölçütlerinde yer almaktadır.”