Kazdağları’nda Orman Yangını

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Balıkesir'in Edremit ilçesinde çıkan orman yangının kontrol altına alındığını belirtti.

0
760
KABOTAJ KABOTAJ

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Kazdağları’nda 4 ayrı noktadan çıkan orman yangını kontrol altına alındı.

Balıkesir’in Edremit ilçesi Kazdağları’nda çıkan orman yangınında 8 hektarlık alan zarar görürken sabotaj iddiasıyla ilgili 1 şüpheli gözaltına alındı.
Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, yaptığı açıklamada, Altınoluk Mahallesi’nin üst kısımlarında Kazdağları ormanlarının Şahindere Kanyonu mevkisinde 4 ayrı noktada yangın çıktığını söyledi.

İhbarı almalarından hemen sonra harekete geçtiklerini ve ilk müdahaleyi 6 dakika içinde helikopterle yaptıklarını belirten Kırcı, “Bölgeye 2 yangın söndürme uçağı, 4 helikopter, 24 arazöz ve 2 dozer sevk edildi.” dedi.
Yangının çok büyük alanda etkili olmadığını bildiren Kırcı, ancak 4 ayrı noktada çıkması ve rüzgarın işlerini zorlaştırdığını anlattı. Kırcı, ekiplerin çalışmalarının ardından yangının kontrol altına alındığını bildirdi.
Yangında 8 hektarlık alanın zarar gördüğünü ifade eden Kırcı, şunları kaydetti:
“Yangında çok az ağaç zarar gördü. Yangın genel anlamda geniş çaplı örtü yangını şeklinde oldu. Ekiplerimizin hızlı ve gerekli noktalara yaptığı müdahalelerle yangının büyümesini önledik. Tabii arazi biraz engebeli ve rüzgarın yön değiştirmesi işimizi biraz zorlaştırdı. Şu an itibarıyla 2 yangın söndürme uçağı, 4 helikopter, 30 arazözle soğutma çalışmaları devam ediyor.”
“Bir şüpheli jandarma tarafından gözaltına alındı”
Sabotaj iddiası üzerine bölgede inceleme yapan Edremit İlçe Jandarma Komutanlığı timleri, şüpheli T.İ’yi gözaltına aldı.
Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, saat 12.00 civarında Kazdağları Milli Parkı’nda 4 ayrı noktada yangın ihbarı alındığını belirterek, “Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri hemen müdahaleye başladı ve şu anda kontrol altına alındı. Bu konuyla ilgili bir şüpheli jandarma tarafından gözaltına alındı. Orman Bölge Müdürlüğümüzün uçakları, helikopterleri, arazözleri ve işçileri soğutma çalışmalarına devam ediyor. Ülkemize ve bölge halkımıza geçmiş olsun diyorum.” dedi.
Bölgede havadan ve karadan soğutma çalışmaları sürdürülüyor.