Kazdağları’nda “Yağ, Bal ve Süt Festivali”.

Balıkesir’in Havran ilçesinin düşman işgalinde kurtuluşunun 96. Kurtuluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Kaz Dağları’nda “Havran Yağ, Bal ve Süt Festivali” düzenlendi.

0
604
KABOTAJ Kurtuluş

Kazdağları Kobaklar mahallesi mevkisinde bulunan Kazdağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü’nde gerçekleştirilen “Havran Yağ, Bal ve Süt Festivali”nde Havran sütü ve balının tanıtımı yapıldı.

Havran ilçesinin düşman işgalinde kurtuluşunun 96. Kurtuluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Kazdağları’nda düzenlenen “Havran Yağ, Bal ve Süt Festivali”nde sütlü tatlılar yarışması, Havran’ın yöresel lezzetleri olan keşkek ve höşmerim yapım gerçekleştirildi. Festivale katılanlara süzme yoğurtlu bal ikram edildi. Ayrıca protokol ve misafirler sırasıyla odun ateşi üzerindeki kazanda keşkek dövdü. Pişirilen keşkek yemeği ve yapılan höşmerim tatlısı misafirlere ikram edildi, festivalde ayrıca atlı okçuluk ve akrobasi gösterileri de yapıldı.

Kaz Dağları’nda düzenlenen “Havran Yağ, Bal ve Süt Festivali”nde açılan stantta tanıtımı yapılan Havran balı hakkında bilgi veren Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülendam Tümen, Kazdağları’nda bulunan kestane ve pürenler elde edilen balların Anzer balı kadar kaliteli olduğunu söyledi.

Tümen Gazete körfez muhabirine yaptığı açıklamada, “Havran ballarını Kazdağları’nın biyo çeşitliliğine bağlı olarak öne çıkaran bir yapısı var. Bu da Kazdağları’nda bulunan kestane ve Pürenlerinin ballarının analiz sonuçlarının Anzer balı kadar kaliteli olması. Bu sonuçlarda Anzer balında prolin oranları bin 400 iken Havran balında ise bin 300 ile bin 310 arasında değişiyor. Bu analizler Karadeniz Teknik Üniversitesinde yaptırılmıştır” dedi.

“Havran Yağ, Bal ve Süt Festivali”nin son bölümünde ise Janbi Ceylan ve ekibi tarafından atlı okçuluk ve akrobasi gösterileri yapıldı. İçerisinde kola ve su bulunan pet şişe ile kavun, karpuzun kesildiği, saman balyalarıyla hedeflere okların atıldığı gösteriler festivale katılanlar tarafından ilgiyle ve heyecanla izlendi.