Kış ortası su kuşu sayımları tamamlandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürlüğü ekipleri, görev alanları içindeki Balıkesir’de bulunan Sulak Alanlarda ‘’Kış ortası su kuşu sayımı” yaptı. Yapılan sayımlarda Manyas Kuşcenneti Milli Parkında su kuşu popülasyonlarında ve Gönen Deltası Sulak Alanında flamingo popülasyonun geçmiş yıllara oranla artış gösterdiği belirlendi.

0
167
KABOTAJ Kurtuluş

 

Balıkesir ve Bursa Şube Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğü Av ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü personeli, Bursa Teknik Üniversitesi akademisyenleri, Bursa Teknik Üniversitesi Kuş Gözlem Topluluğu ve Amatör Kuş gözlemcilerin katılımıyla Manyas Kuş Cenneti’nde ”Kış ortası su kuşu sayımı” (KOSKS)’’ çalışmaları tamamlandı.

Yapılan bu çalışma ile Kuşcenneti Milli Parkı ve Gönen Deltası Sulak Alanı yapılarının, koruma altına alınmış alanların, türlerin düzenli olarak izlenmesi ve envanter çalışmalarının yapılmasının planlandığı bildirildi.

Avcılık ve Yaban Hayatı Bursa Şube Müdürü Hidayet Topçu yaptığı açıklamada,

“Ülkemiz sulak alanlar ve su kuşları açısından eşsiz bir ülkedir ve sulak alanlarımız önemli kuş popülasyonlarını barındırmaktadır. Kış Ortası Su Kuşu Sayımları, su kuşu popülasyonlarındaki değişikliğin yanı sıra sulak alan ekosistemlerindeki değişimlerin uzun dönemde izlenebilmesi için kullanılan temel yöntemlerden biridir. Su Kuşları açısından oldukça önemli bir konuma sahip olan ülkemizdeki kış ortası su kuşu sayımlarının yapılması büyük önem kazanmaktadır.” dedi.

Topcu, kış ortası su kuşu sayımlarında Ramsar Sözleşmesi ile uluslararası koruma statüsüne sahip alanlardan biri olan Manyas Kuşcenneti Milli Parkında gerçekleştirilen bilinçlendirme çalışmaları ile av koruma başta olmak üzere yürütülen koruma faaliyetleri neticesinde su kuşu popülasyonlarında artış kaydedildiğinin görüldüğünü bildirdi.

Topcu, ayrıca Gönen Deltası Sulak Alanında flamingo popülasyonun geçmiş yıllara oranla artış gösterdiğini de ifade etti.

Su kuşu sayımları için Manyas Kuş Cenneti ve Gönen Deltası Sulak Alanına geldiklerini kaydeden Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ebubekir Gündoğdu da şunları söyledi;

“Tüm Avrupa’da aynı ayda yapılan bir sayım bu. Kış ortası su kuşu satımları diye geçmekte bu çalışma. Avrupa’da Birdlife İnternational’ın başlattığı ve sonrasında Türkiye’nin de üye olup devam ettirdiği bu sayımlar ülkemizde yaklaşık 15- 20 yıldır yapılmakta. Yapılan sayım sonuçları tüm ülke genelinde derlenip toparlanıp her sulak alan için bir rapor ortaya çıkmaktadır. Bunu 5- 6 yıldır Doğu Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yapmakta bu çalışmayı. Bunu yaparken üniversitelerden diğer sivil toplum kuruluşlarından destek almakta. Bugün burada Bursa Doğu Koruma ve Milli Parkı 2. Bölge Müdürlüğü ve Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi ve diğer Balıkesir Şube Müdürlüğünün de katkılarıyla bu sayımı yapmaya çalışıyoruz. Manyas dışında Uluabat’ta, İnkik’te ve Kocaçay Deltası’nda da sayımlarımız olacak. Bu sayımlarla bu yörelerin su kuşlarını ortaya çıkarmaya çalışacağız.”