Kitaplar uğruna iş dünyasından vaz geçti.

Bir çok büyük holdingde üst düzey yöneticilik yapan Sibel Atam, çeviri ve yazarlık ağır basınca iş dünyasını bırakarak kitap çevirmenliğine başladı. Aynı zaman da kendi kitaplarını da yazan Atam, çocuklara, gençlere ve kadınlara hitap edecek üç ayrı kitabın hazırlığını yaptığını söyledi.

0
768
KABOTAJ Kurtuluş

Türkiye çapında bir çok holding ve şirkette genel müdür yardımcılığı yapan Sibel Atam, kitap çevirmenliği ve yazarlık uğruna bu kariyerini yarıda bırakarak eşiyle birlikte 3 yıl önce Balıkesir’in Edremit ilçesine yerleşerek burada kitap yazmaya başladı.

Yazar ve çevirmen Atam AA muhabirine yaptığı açıklamada “Uzun yıllar bir çok holdingin pazarlama bölümlerinde üst düzey yöneticilik, genel müdür yardımcılığı yaptım. Fakat bu süreçte çeviri daima hayatımdaydı. Bulunduğum ortamlarda da şirketlerin gerek yönetim kurulu toplantılarında gerekse yurt dışı yazışmalarında da İngilizce çevirileri yapıyordum. O zaman yaptığım iş hayatıyla ilgili teknik çevirmenlikti. Şahsen kitap çevirmeyi hiç düşünmemiştim. Fakat küçüklüğümden beri İngilizce kitap okumayı çok seviyordum. Sürekli İngilizce kitaplar okumak beni edebi anlamda çok geliştirdi. Sonrasında iş hayatını bırakıp kariyerime ara verdim. Eşimin tavsiyesi ve ısrarıyla bir deneme yapmaya karar verdim. Küçük bir yayın evinin küçük bir kitabıyla bu işe başladım. Yapılan deneme başarılı olunca sadece bu alanda devam etmeye karar verdim” dedi.

Bugüne kadar 22 kitabı Türkçe’ye çevirdiğini bunlardan 18 tanesinin yayınlandığını belirten Atam, “Çevirdiğim kitaplar arasında Nikola Tesla’nın sıra dışı hayatı, NBA tarihinin en büyük yıldızlarından biri olarak kabul edilen Kobe Bryant’ın biyografisi, boksör Muhammet Ali Clay’ın biyografisi var. ben kitap çevirirken ayırt etmeden her türlü kitabı çevirmeyi seviyorum. 600 sayfalık bir İngilizce kitabın Türkçe’ye çevrilmesi yaklaşık 2.5- 3 ay gibi bir süre alıyor” diye konuştu.

Çevirinin ardından kendisinin de kitap yazmaya başladığını ifade eden Atam şunları söyledi;

“Edremit ile, yöremizle ilgili kitap ile başlıyorum yazmaya. Muhteşem Kazdağları manzaralı bir çalışma odam var. oradan ilham alarak Kazdağları’nın efsanelerini düşünüp bir erkek çocuk karakter yarattım. Bu fantastik bir kurgu. Küçük karakterimiz Efe’nin maceralarını ele alan bir kitap yazıyorum şu anda. Bu çalışma ile küçük çocuklara Kazdağları’nın tarihini, efsanelerini, kültürel zenginliklerimizi tatlı bir masalın eşliğinde çocuklara sunmayı ve aşılamayı düşündüğüm bir proje üzerinde çalışıyorum. Bunun yanında gençlere hitap eden bir kitap üzerinde de çalışıyorum. Kendi anne babalarının dahi unuttuğu ahlaki değerler söz konusu hepimizin şikayetçi olduğu gibi. Bu değerleri de fantastik kurguyla kaleme alıyorum. Elimden geldiğince hoş bir kurguyla gençlerimize yeniden aşılamak istiyorum. Ayrıca kadınlara hitap eden bir roman da hazırlıyorum.”