Kızıl Mercanlar tonozlama ile koruma altında

0
137
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Balıkesir Üniversitesi ve Agrida Tarım ve Turizm Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü, UNDP GEF-SGP fonunun desteklediği Ayvalık ve Adaları çevresindeki Kırmızı Mercan Resiflerinin Korunması Projesi kapsamında bu hafta sonu önemli bir aşama kaydedildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde ; 27 ŞUBAT 2019  Cunda Turizm  Uygulama Otelinde  “KIZIL MERCANLAR KORUMA ALTINDA “  koruma ve tonozlama proje toplantısı yapıldı.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneğinin Ayvalık Temsilciliği olarak ; bu toplantıdan sonra,2009-2014 yılları arasında Ayvalık Adaları Tabiat Parkında;Proje sorumlularından Sayın Yaprak ARDA’nın hazırladığı, Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında düzenlenen Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Denizel Biyolojik Çalışması Deniz ve Kıyı Koruma Alanları raporu ,Agrida Tarım ve Turizm Derneğine teslim edildi.

Söz konusu raporda ;Ekolojik açıdan önemli olup tonozlama sisteminin uygulanması gereken,hassas ve sürdürülebilir kullanım olarak değerlendirilecek noktalar;Kız adası ve çevresindeki dalış noktaları,Patrica Koyu içerisindeki S34 bölgesi,Pınar Adası’nın güneyi,Yelken,Taşlı,Güneş,Yumurta adasındaki S18 bölgesi,Çıplak Ada’nın güneybatısındaki koy,Hakkı bey yarımadasında bulunan Cennet Koyunun kuzeyindeki S5 bölgesi içindeki koylar ve Sarımsaklı Yarımadasının güneyinde olan S1bölgesi olduğu belirtilmiştir.Amacımız mevcut projeye yardımcı olmaktır.

Kırmızı Mercan resiflerine gelen dalış teknelerinin, çapa atıp resiflere zarar vermemesi adına başlattığımız projede, önceden belirlenmiş 6 adet dalış noktası olan, DELİ MEHMET1, DELİ MEHMET2, EZERBEY, TOKMAKLAR, KERBELA( SELAM SÜNGERCİ), HALUK CECAN ( ECEVİTİN BAHÇESİ) isimli dalış noktalarına tonoz ve gemi bağlama şamandıralar yerleştirdi.

Bu şamandıralar sayesinde bölgeye gelen gemilerin, kendilerini sabitlemek için çapa atmasına gerek kalmayacak. Kendilerini bu şamandıralara bağlayacaklar. Dolayısıyla istemeden de olsa, mercan resiflerinin çapalar ile zarar görmesi engellenecek. Bu projede destek olan ve faaliyetleri görüntüleyen, Türkiye’nin önde gelen sualtı görüntüleme uzmanlarından Bülent ÇALIMLI ve Bülent ŞELLİ hocalarımıza da gönüllü olarak verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz.

HABER : BÜLENT ÖZGEN