“Körfez Çevre ve İklim Değişikliği Çalıştayı” yapıldı

Türkiye Kent Konseyleri Birliğince organize edilen “Körfez Çevre ve İklim Değişikliği Çalıştayı”nın ilki Balıkesir’in Edremit ilçesinde gerçekleştirildi.

0
96
KABOTAJ BAYRAM

Türkiye’nin değişik bölgelerinden çok sayıda kent konseyi temsilcisi ile çevre derneklerinin katılımıyla Güre Mahallesindeki beş yıldızlı bir termal otelde gerçekleştirilen çalıştayda Balıkesir’deki çevre ve iklim değişiklikleri ile ilgili konular ele alındı.

Sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra Balıkesir Altyapı Su ve Kanalizasyon İşleri (BASKİ), Devlet Su İşleri (DSİ), Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerin de hazır bulunduğu çalıştayda, konusunda uzman moderatörün yönetiminde 5 atölye masasında katılımcılar; deniz ve kıyı kirliliği, kanalizasyon, şebeke ve arıtma tesisleri, çevre bilinci ve koruma kültürü, iklim değişikliği, önlemler gibi konu başlıklarını çalıştı.

Balıkesir Kent Konseyi ev sahipliğinde; Edremit, Burhaniye, Ayvalık, Gömeç, Havran ilçelerinin kent konseylerii, Edremit Çevre Platformu ve Körfez Çevre Platformları ile işbirliğinde gerçekleştirilen çalıştayda ayrıca “Balıkesir’de Sürdürülebilir Çevre Yönetimi” paneli ile “En Büyük Küresel Tehdit İklim Değişikliği” konferansı gerçekleştirildi.

Gün boyunca devam eden çalıştayda çevrimiçi anketler ve oylamalar yapıldı. Yapılan oylama ve anketler neticesinde ortaya çıkan konu başlıkları ve temalar, ’Körfez Çevre ve İklim Değişikliği Çalıştayı 2’nin içeriğinin belirlenmesine de katkı sağlayacak.

Açılış konuşmasını Edremit Kent Konseyi Başkanı Özlem Aytekin’in gerçekleştirdiği çalıştayda konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bölge hakkında alınacak tüm kararları, orada yaşayan insanlarla birlikte alınması gerektiğini vurguladı.

Çalıştaydan çıkan verilerin Balıkesir ve bölgenin sorunlarını net bir şekilde ortaya koyacağına inandığını kaydeden Başkan Yılmaz, çıkan sonuçların bilimsel olarak araştırılıp değerlendirileceğini ifade etti.

“Sorunu net bir şekilde ortaya koyup gerçek çözümler üretebildiğimiz sürece güçlüyüz” diyen Yılmaz, aklın ve bilimin ışığında mutlaka bir çözümün olduğu söyledi.

Büyükşehir ile birlikte Körfez bölgesinde büyük bir değişim başladığını söyleyen Başkan Yılmaz, vahşi depolamanın önüne geçmek adına kurulan entegre tesis ile çöpten elektrik üretmeye başladıklarını söyledi.

 Ortaya konacak çözümlerinin bölgenin iklimsel ve coğrafi yapısı ve insan değerleriyle uyuşması gerektiğinin de altını çizen Yılmaz, “Kararları beraber almamız lazım. Yaz ve kış nüfusundaki farklılıklar nedeniyle sistemi oryante etmek zor. Bu nedenle aklın ve bilimin ışığında, bölge halkıyla birlikte planlamalar yapıyoruz.” dedi.