Körfez Kültür ve Turizm Platformu toplandı

Edremit Körfezinin turizm potansiyelini geliştirmek amacıyla kurulan Körfez Kültür ve Turizm Platformu Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı başkanlığında ve moderatörlüğünde toplandı.

0
158
KABOTAJ Kurtuluş

Altınoluk Mahallesinde bir tatil köyünde gerçekleştirilen toplantıda Sırmalı, Türkiye’nin eşsiz kültürel, tarihi ve doğal zenginlikleriyle iç ve dış turizmin odağındaki ülkelerden biri olduğunu ifade etti.

 Sırmalı; “Ülke olarak 2023’deki hedefimiz olan 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir rakamına ulaşmak için turizm cenneti olan ülkemizi ve bölgemizi en iyi şekilde tanıtmak önemli hedeflerimizden birisidir.” dedi.

 Edremit’in medeniyetlere beşiklik etmiş ve binlerce yıllık geçmişe sahip zeytinin ve zeytinyağının anavatanı olduğunu dile getiren Sırmalı, “Kaz Dağı Milli Parkı, doğası, termal su kaynakları, mavi bayraklı plajları, Antandros Antik Kenti, tarihi ve kültürel değerleri, piknik alanları gibi pek çok değeri ile Edremit turizm sektöründe önemli bir cazibe merkezidir..Sahip olduğu tüm dinamikleriyle turizmde hak ettiği noktaya gelmesi, marka şehir olması ve insanlarımızın bu sektörden doğrudan fayda sağlar hale gelmesi için hep birlikte hareket etmeye çalışıyoruz. Bizler, Edremit’in sahip olduğu tüm potansiyelleriyle birlikte yılın 12 ayında ve her mevsim turizm yapılan bir yer haline getirmek için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Edremit Kaymakamlığı olarak birçok projeyi hayata geçirdik” diye konuştu.

Toplantıda il kültür ve turizm müdürü Mustafa Çaltı tarafından 2020 Gastronomi yılıyla ilgili bilgiler verildi.

Toplantıda körfez turizmi ile alakalı yapılacak çalışmaların ve festivallerin tarihinin ve içeriğinin belirlenmesi için platform katılımcılarının ortak kararı ile alt komisyon oluşturuldu.

Ulusal ve uluslararası fuarlara katılma konusunda ortak çalışmaların yürütülmesi gerekliliği belirtildi.

Dilek ve temennilerin görüşüldüğü toplantı topluca fotoğraf çekiminin ardından son buldu.