Koronaya karşı antiviral etkili “meyan şerbeti” önerisi

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Botanik Uzmanı Prof. Dr. Fatih Satıl, Ramazan ayının vazgeçilmez içeceklerinden biri olan "meyan kökü şerbeti"nin tamamen doğal ve bitkisel bir ürün özelliğiyle koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı antivirütük etkisi olduğunu söyledi.

0
94
ÇEVRE GÜNÜ

Osmanlı mutfağının vazgeçilmez içeceklerinden meyan şerbeti”nin koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı antivirütük etkisi olduğunu bildirildi.

Bilimsel adı Glycyrrhiza glabra olan meyan bitkisinin, Ege, Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaygın olarak yetişen doğal bir bitki olduğunu kaydeden Satıl, yaptığı açıklamada Osmanlı mutfağının baş tacı olan meyan bitkisinin köklerinden eskiden beri Anadolu’da halk tarafından şerbet yapılarak içildiğinin bilindiğini, ayrıca bitkinin hem ilaç hammaddesi hem de kolalı içeceklerin yapımında kullanıldığını kaydetti.

“Meyan kökünün bir çok şifalı özellikleri var.”

Tam bir enerji deposu olan meyan bitkisinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ifade eden Satıl; “Meyan şerbeti, özellikle Ramazan’da susuzluk çekilen dönemde ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisinin yanında halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarda da etkili olan bir içecektir. Meyan kökünün bir çok şifalı özellikleri var. Bitki köklerinin göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, ateş düşürücü, öksürük kesici, nezle ve bronşit gibi hastalıklara karşı şifalı özellikleri vardır. Solunum yollarındaki mukozaya koruyucu etkiye sahip. Boğaz ağrılarına da iyi gelmekte. Bu amaçla bitkiden elde edilen şerbet yada pastiller veya meyan balı dediğimiz ondan elde edilen bir ürün ağızda emilerek kullanılabilir. Meyan kökünün Antiviral ve antimikrobiyal aktiviteler üzerinde yapılmış birçok bilimsel çalışma var. Özellikle, meyan kökü kaynaklı bileşiklerin; Influenza, hepatit, suçiçeği, HIV, herpes tipi bir dizi virüse karşı antiviral etkiye sahip bir çok bilimsel makale bulunmaktadır. Ağız içindeki yaralar için de meyan kökü gargara yapılarak kullanılabilir.” dedi.

“Meyan kökü şerbetinin fazlası zararlı.”

“Meyan şerbeti”nin içilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de anlatan Satıl; “Her bitkinin fazlası zararlıdır. Aynı şekilde meyan kökünün fazla miktarda kullanılması vücuda zarar verebilir. Fazla tüketildiği takdirde eklemlerde ve yüzde ödem oluşturabilir, yüksek tansiyona sebep olabilir ve vücutta sodyum potasyum dengesini bozar ve potasyum kaybına neden olabilir. Bu yüzden bu bitkinin fazla tüketilmesi zararlıdır. Günde üç kez birer bardak kullanılması kafidir. Özellikle hipertansiyon, böbrek rahatsızlıkları, karaciğer hastalıkları, kalp-damar bozuklukları gibi rahatsızlıkları olanlar kullanmamalıdır. Kullanacaklarsa da doktorlarına danışarak minimum seviyede küçük dozda kullanmaları uygun olabilir.” diye konuştu.

“Meyan şerbeti”nin nasıl hazırlayacağı hakkında da bilgi veren Satıl şunları söyledi;

“Meyan kökü şerbeti hazırlamak için 100 gram meyan kökü yani yaklaşık olarak bir avuç alarak bu 3 litre su ile hazırlanabilir. Öncelikle meyan köklerini temizce yıkıyoruz, temizliyoruz. Sonra tencerenin içine boşaltıyoruz ve bunu bir gece beklemeye bırakıyoruz. Ama bunu ben hemen içeceğim derseniz bu bekleme süresini 1 buçuk- 2 saate kadar indirebiliriz. Bu bekleme süresi bittikten sonra meyanı bir süzgeç yardımı ile tencereden çıkartıyoruz. Sıvıyı bir tülbent ile süzüyoruz. Burada önemli olan bu sıvının içerisinde her hangi bir tortunun kalmasını önlememiz gerekiyor. Bu şekilde süzdükten sonra içeceğimiz bu şerbetimizi şişelere doldurarak buzdolabında saklayarak soğuk halde içmeye hazır hale getirebiliriz.”