Köy meydanında antika pazarı

0
1034
ÇEVRE GÜNÜ

Edremit ilçesine yaklaşık 22 kilometre uzaklıktaki Çamlıbel Mahallesi’nde ÇAMDER öncülüğünde oluşturulan antika pazarına İzmir’in Bergama ilçesinden Balıkesir’in civar ilçelerine kadar birçok antikacı tezgah açtı.

Çamlıbel Antika Pazarı’nın en kıymetli eseri 17 yüzyıldan kalma el dikiş makinesi olarak değerlendiriliyor. Antika pazarında kömürlü ütü den tarihi düdüklü tencereye kadar bir çok eser bulunuyor.

Antika Pazarı’nın oluşumunu sağlayan ÇAMDER Başkanı İskender Azadoğlu yaptığı açıklamada, “Köy kadınlarının sosyal ve ekonomik düzeyini yükseltmek için muhtarlıktan lokal binasını aldık ve köyün eski okulunu kadınlara tahsis ettirdik. Şimdi ilk adımın devamı olarak bu antika pazarını oluşturarak köyümüzü biraz daha uğrak yeri haline getirme çabamız var. Çevre antikacılarla görüştük. Bu ikinci haftamız ve oldukça ilgi yoğun” dedi.

Antika pazarının ikinci haftası olduğunu belirten Kırsal Çamlıbel Mahallesi Muhtarı Mustafa Çambel, “İnşallah bu antika pazarıyla körfeze iyi bir tanıtım yapacağımızdan eminiz. Yaz sezonunun gelmesi ve turizm sezonunun açılmasıyla ileriki günlerde daha çok kalabalık olacak. Köyümüzün ve Edremit Körfezi’nin tanıtımı açısından faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Antika Pazarının oluşumunda katkısı bulunan Ayşın Aksu, “Antika pazarı hayal ettiğimizden daha iyi olmaya başladı. Katılım gitgide çoğalıyor. Buna paralel ziyaretçi sayımız da artıyor. Pazarımızda çok eski eserler var. Köy meydanındaki antika pazarı civardakiler tarafından güzel karşılandı. Bu pazar hem köylü için hem de Çamlıbel adının duyulması açısından çok iyi oldu” ifadelerini kullandı

İzmir’in Bergama ilçesinden gelerek Çamlıbel Antika Pazarı’nda tezgah açan Atilla Emir, “Bergama’da eski halı kilim işi ile uğraşıyorum. Burada böyle bir Pazar açıldığını duyduk ve merak edip geldik eşimle ve çocuklarımla. Küçük bir sergi açtık bekliyoruz. İleriki zamanlarda daha iyi olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Çamlıbel Antika Pazarı’nın en eski eseri olan 17. Yüzyıldan günümüze kadar ulaşan el dikiş makinesinin bulunduğu serginin sahibi Ali Osman Kaya köylerinde her hafta kurulmaya başlanan antika pazarının bölge tanıtımı açısından büyük katkı sağlayacağını dile getirerek şunları söyledi;

“Eski teknoloji öncesi olan ürünleri teşhir ediyoruz. Alıyoruz, satıyoruz. Sergimde en kıymetli eserlerden biri bin 700’lü yıllardan kalma el dikiş makinesi. Bunu gözümüz gibi koruyoruz. Tabi ki bu bugünün teknolojisinden çok çok farklı, el emeği. Bugüne kadar korunmuş gelmiş. Bizler de korumaya devam ediyoruz.”

Antika pazarının en küçük satıcısı 10 yaşındaki Aslin Başak ise şöyle konuştu; “Biz buraya İstanbul’dan geldik. Toparladığımız antika eşyaları satmak için Güre’de tezgah açtık. Pazar günleri Çamlıbel’de pazar günleri antika pazarı kurulduğunu duyunca buraya fa gelerek tezgah açtık annem ve babamla.“