Köylü kadınlar, “Doğa dostu temizlik malzemeleri” üretiyor.

Temiz Gelecek Derneği (TEGEL) öncülüğünde Küresel Çevre Fonu (GEF) Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteklenen "Doğa Dostu Kendin – Yap Temizlik Ürünlerinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında doğa dostu temizlik ürünleri Edremit Körfezi’nde Kazdağları eteklerindeki köylerde yaşayan kadınlar tarafından üretiliyor. Köylü kadınlar, bu proje ile hem aile bütçelerine hem de çevrenin korunmasına katkı sağlıyor.

0
211
ÇEVRE GÜNÜ

Kazdağları’nın eteklerinde kurulu Nusratlı köyünde yaşayan kadınlar, tarihi taş okul binasında TEGEL proje koordinatörü Zeynep İlhan gözetiminde doğa dostu temizlik ürünleri üretiyor.

TEGEL proje koordinatörü Zeynep İlhan tarafından önce köylü kadınlara herkesin evinde de hazırlayabileceği, doğa dostu temizlik malzemelerinin tanıtımı ve hazırlama şekilleri anlatıldı, ardından üretimine geçildi.

TEGEL proje koordinatörü Zeynep İlhan Gazete Körfez muhabirine yaptığı açıklamada; projede, yoğun kimyasallar içeren deterjanlar yerine doğaya zararı olmayan ve herkesin evinde hazırlayabileceği ürünlerin kullanımını yaygınlaştırılması amaçlandığını bildirdi.

İlhan, TEGEL olarak, Çanakkale Nusratlı köyü kadınları ile Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteklenen bir proje yürüttüklerini aktardı.

TEGEL tarafından, evlerde herkesin hazırlayabileceği çamaşır yıkama tozu, leke çıkarıcı ve krem temizleyici ürünlerinin kitlerini hazırlamaları için anlaşılan köy kadınlarının bir yandan aile bütçelerine katkı sağlamasının hedeflendiğini ifade eden İlhan, “GEF SGP hibe fonunun çerçevesi dahilinde doğa dostu temizlik üretilmesi ve yaygınlaştırılması projesini gerçekleştiriyoruz. Proje ortağımız Nusratlı Köyü Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneği, proje destekçilerimiz ise Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Yaşama Dair Vakıf, Overteam Bilgi Teknolojileri ve Adhoc’dur. Doğa dostu temizlik ürünlerinin üretimi Nusratlı köyünde gerçekleştirildi. Burada yaşayan dernek üyesi kadınlar tarafından yapıldı. Bunlar çamaşır yıkama tozu, krem temizleyici ve leke çıkarıcı olmak üzere üç ürün. Bu ürünler tamamen doğa dostu malzemeler kullanılarak üretildi. “ dedi.

Proje çerçevesinde ürünlerin son kullanıcıya ulaşması için pazara hazırlandığını kaydeden İlhan proje ile ilgili şu bilgileri verdi;

“Etiketlerin, ambalajların tasarımını ve kullanıcı denemelerini gerçekleştirdik. Daha sonra da üretilmeye devam edilerek Türkiye çapında satışa başlamayı hedeflemekteyiz. Projemizi Kazdağları’nın eteklerindeki Nusratlı köyünde gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra bölgede sivil toplum kuruluşları, oteller, belediyeler ve okullarda düzenlediğimiz atölyelerle doğa dostu temizliğin aslında ne kadar önemli, gerekli ve pratik olduğunu anlatıyoruz. Projemiz sayesinde de insana, canlılara ve çevreye çok zarar veren petrokimyasal bazlı temizlik malzemeleri yerine doğa dostu temizlik malzemelerinin kullanımını yaygınlaştırılmasını sağlayarak projenin başlangıç noktası olan Edremit Körfezi’ne akıtılan kimyasal yükü azaltmak ve suyumuzu korumayı amaçlamaktayız.”

Projeye katılan Nusratlı köyü sakinlerinden Saliha Köse, “Burada biz deterjan türü temizlik malzemeleri yaptık. Çamaşır makineleri için çamaşır tozu yaptık, leke çıkarıcı, krem deterjan yaptık. Bu yaptığımız deterjanlar çevreye zarar vermiyor” ifadesini kullandı.

TEGEL’in hazırladığı projede görev alan Ayten Deniz, “Doğayı kirletmeyen malzemeler kullanarak bu deterjanları burada biz yaptık. Hem sağlık için hem de doğayı kirletmesin diye yaptığımız bu ürünler aile bütçemize de katkı sağladı. Çocuklarımızla birlikte bu işi severek yaptık” şeklinde konuştu.

Yaz tatilinde okul harçlığını çıkartmak için projede görev aldığını belirten Fatma Nur Çetin şunları söyledi; “Yaz sezonunda böyle bir proje olduğunu duyunca ben de katılmak istedim. Öğrenci olduğum için okul harçlığımı çıkarmak için çevre dostu deterjanların üretimine katıldım. Burada doğa dostu deterjanlar yapıyoruz çevreye zararlı olmayan. Bu deterjanların insana bir zararı yok.”

Gülşen Karabulut, “Köyümüzün derneğinde erişte, zeytin, zeytinyağı gibi birçok ürünü biz zaten yapıyorduk bu proje ortaya çıktı. Buna başladık ve temizlik ürünleri yapıyoruz doğaya zararı olmayan. Bunun yanında aile bütçemize de katkı oluyor. Kazandığımız paraları kendimiz de harcıyoruz bol bol. Bundan sonra da üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Nusratlı Köyü Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Süheyla Doğan da 2005 yılında kurulan derneğin şu anda 100’ün üzerinde üyesi olduğunu bildirerek şöyle konuştu;

“Doğal ürünler satış merkezini kurup köyde doğal ürünler üretimini sağlamıştık. Temiz Gelecek Derneği’nin (TEGEL) böyle bir doğa dostu temizlik ürünler projesini duyduğumuzda biz de dernek olarak proje ortağı olduk. Köydeki üretici kadınlarımız bu üretim sürecinin içerisinde hep birlikte oldular. Böyle bir projede olmaktan dolayı çok mutluyuz. Doğamızı kirleten birçok faktör var altın madenleri, termik santralleri gibi. Deterjanlar da bunlardan bir tanesiydi. Bunları doğa dostu hale getirerek doğayı kirleten faktörlerden birinden kurtulacağız inşallah.”