Köyünde yaşama sözüne karşılık hibe aldı.

Balıkesir'in Edremit ilçesinde yaşayan 30 yaşındaki Arzu Ayyıldız, köyünde yaşama sözüne karşılık Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın “Genç Çiftçi Desteklemeleri” kapsamında 30 bin lira hibe aldı. Bakanlıktan aldığı yüzde 50 hibe ile ilçeye bağlı kırsal Zeytinli Mahallesi'nde istiridye mantarı yetiştirmeye başlayan Ayyıldız, mantar üretme tesisini 60 bin liraya mal ettiğini söyledi.

0
1088
KABOTAJ Kurtuluş

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2017 yılı “Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı” kapsamında Edremitli Arzu Ayyıldız, köyünde yaşayacağı sözüne karşılık devletten 30 lira hibe desteği aldı.

Aldığı para ile kırsal Zeytinli Mahallesi’nde ailesine ait tarım arazisinde mantar üretim tesisi kurdu. Tesiste istiridye mantarı yetiştirmeye başlayan Ayyıldız’ın en büyük yardımcısı ise ağabeyi Mehmet Ayyıldız.

Ayyıldız’ın yüzde 50 devlet desteği ile kurduğu mantar üretme istasyonunu beraberinde ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürü Recep Budak ile birlikte ziyaret eden Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, üretimi yapılan mantarları inceleyerek tesiste hasat da yaptı.

Genç Çiftçi Destek Programı çerçevesinde hibe alan Arzu Ayyıldız’ın üretimini yerinde görüp incelemek amacıyla tesise geldiklerini bildiren kaymakam Sırmalı, yaptığı açıklamada “Genç çiftçimiz çok güzel istiridye mantarı üretmiş. Ben kendisini tebrik ediyorum. Bu başarılı çalışmanın diğer çiftçilerimize, diğer bayanlarımıza örnek olmasını diliyorum” dedi.

Edremit’in bir tarım memleketi olduğunu kaydeden Sırmalı, “Zeytinimiz, zeytinyağımız ön planda ama özellikle tarım ürünlerinin çeşitlendirilmesi açısından bu tür girişimlere ihtiyacımız var. İstiridye mantarı pazarı olan bir ürün. Sağlıklı bir ürün. İnşallah bu sayının önümüzdeki sene artmasını diliyoruz. Edremit arazi varlığı olarak, iklim olarak tarım ürünleri yetiştirmeye müsait bir ilçe. Biz de ilçemizde bu alternatif tarım ürünlerini arttırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda bu projeyi destekleyen tarım bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ailesine ait tarım arazisinin boş duran bölümünü değerlendirmek amacıyla mantar üretim tesisi kurduğunu belirten Çiftçi Arzu Ayyıldız, “ Mehmetalan köyünde yaşıyorum. Burada bahçe işiyle uğraşıyoruz. Bahçemizdeki ölü alanı değerlendirmek için mantar işini düşündük. Genç çiftçi programı kapsamında hibe kazandım. Bana yardımcı olan mantar şirketi sayesinde bu işi yapmaya karar verdik” diye konuştu.

Ayyıldız, “30 bin lira hibe kazandım ve bir ay içerisinde tarafımıza ödeme gerçekleşti. Bu işe 30 bin lira ile başladım. İnşallah bir 30 bin lira daha kazanırım. İstiridye mantarı aynı zamanda et mantarı olarak da biliniyor. Diğer mantarlara oranla daha vitaminli. Yetişme koşullarına gelince nemli bir ortamı seviyor. Sisli ve ılık ortamda yetişiyor” ifadelerini kullandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kırsal desteklemeleri arasında Genç Çiftçi Hibe Desteği Programı da bu desteklemeler içerisinden bir tanesi olduğunu bildiren Edremit İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Özbudak şunları söyledi;

“Genç Çiftçi Destekleme Programları içerisinde mantar, koyunculuk, arıcılık, büyükbaş destekleri de olmakla birlikte istiridye mantarı bunların içerisinde nadir ve özel olarak desteklenen ürünlerden bir tanesi. çok tanınan bit ürün değil, halk tarafından kabul görmüş bir ürün değil. ama bun İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde tanınan bir ürün. tüketim ve üretim açısından yetersiz. akademik Akademik anlamında üzerinde çalışılmış bir ürün de değil. 3- 5 üniversitede mantar ve mantarcılık bölümü var. ama daha da yaygınlaşacağına inanıyoruz. genç çiftçimizin kendi çabaları şu ana kadar güzel, geri dönüşleri de çok güzel. bakanlığımıza, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz ve kendilerini de kutluyoruz.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Genç Çiftçi Desteklemeleri” kapsamında 30 bin lira hibe alan Arzu Ayyıldız’ın ağabeyi Mehmet Ayyıldız da “Kardeşimle beraber bu işi büyütmeyi düşünüyoruz. tabi ki piyasanın bu mantarı tanıması gerekli. insanlar bu ürünü tanımadığı için çekimser kalıyorlar. Mantarı tanıtmanın savaşını veriyoruz şu anda. Güzel bir ürün. Yapmak isteyenlere de tavsiye ederiz” şeklinde konuştu.