Kuluçkada ölen tavuğun yumurtalarından civciv çıkarttı.

0
472

 

Akçay Mahallesinde yaşadığı evin bahçesindeki kümeste beslediği 4 tavuğundan bir tanesinin kuluçkaya yatmasının ardından 19. gününde bilinmeyen bir nedenle ölmesi üzerine geride kalan 8 yumurtayı iki gün boyunca nemlendirerek evindeki sobanın yanına koyup sıcak tutup 6 civcivin doğmasını sağladı.

Doğanın bir mucizesi olarak nitelendirdiği bir haftalık olan 6 civcivin sağlık durumunun çok iyi olduğunu ifade eden Nez Sarı, “Bahçede kafeste baktığım 4 tane tavuğum var. Bir tanesi kuluçkaya yattı. Altına mavi yumurtalardan koydum 9 tane. Sabah kalktığımda kuluçkaya yatan tavuğum keyifsizdi, yumurtalarıyla birlikte içeri aldım belki iyi gelir diye. Civcivlerin çıkmasına son 2- 3 gün kala öldü annesi” dedi.

Çevredekilerin bu yumurtalardan civciv çıkmayacağını ve atması gerektiğini söylemelerine aldırış etmeyen Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada tavuktan geri kalan 8 yumurtayı sürekli ılık suyla ıslatıp, termal çoraplar ile sararak sıcak tutmaya çalıştığını söyledi.

Sarı, “Çevremdekiler artık o yumurtalardan bir şey olmaz götür çöpe at dediler. Ben de şans vereceğim onlara yaşam şansı dedim ve ilk önce yumurtaları kağıt havluyla tek tek sildim. Tekrar tekrar sildim kuruladım. Termal çorapları kestim yumurtaları içlerine koydum. Üstlerini örttüm. Sobayı belirli ısıda tutmaya çalıştım. Sular püskürttüm. Bir süre sonra yumurtalardan ses gelmeye başladı. Bir taraftan da sürekli ilgileniyorum, hiç dışarı çıkmıyorum. En son yumurtaları kırmam gerektiğini öğrendim. Yumurtaları küçük bir parça kırıp saatlerce uğraştım. Zarar vermeden kırmak için. İç zarı civcivi öyle bir sarmış ki mümkün değil kurtulamazlarmış. En sonunda hepsini çıkarttık. Mucize oldu. Bunlar benim mucizelerim diye bakıyorum. Her baktığımda yaşamı bana bağlı olan civcivlerim bunlar. Ben onların annesiyim artık. Anneannesi olacaktım ama anneleri oldum. Küçük mucizeler bunlar” diye konuştu.

9 yumurta olduğunu, bunlardan bir tanesinin tavuğun yem yemeye girip çıkarken zedelediğini anlatan Sarı, 8 yumurtadan 6 civcivin canlı çıktığın, bir annenin çıkarabileceği sayıdaki civcivi çıkardıklarını söyleyerek “Hiç kimse şans vermedi. Onları kuluçka makinesine koyman gerekir dediler. Böyle olmaz derken olmaz olan oldu. 6 tane civcivimiz oldu. Sağlıklılar. Bugün tam bir hafta oldu çocuklarım” ifadelerini kullandı.