Kuzey Ege bayramı dolu geçirecek

Balıkesir'in Edremit Körfezi'nde bayram hareketliliği yaşanıyor. Ramazan bayramına bir kaç gün kala turistik tesislerde doluluk oranı yüzde 95'e ulaştı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Şimdiden Ramazan Bayramı rezervasyonlarda hemen hemen yüzde 100'e yakın doluluk oranına ulaştık.”

0
624
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit Körfezinde turistik tesislerde doluluk yüzde 100’e ulaştı

Yaklaşık 114 kilometre sahil şeridine sahip iç turizmin ilgi odağı olan Edremit Körfezi’nde Ramazan Bayramında yer bulmak mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Yetkililer, bayramda bölgedeki turistik tesislerde bir kişilik bile yer bulmanın imkansız olacağını belirtiyor. Edremit Ramazan Bayramında nüfusunu 10’a katlayarak misafirlerini ağırlayacak.

Edremit, Zeytinli, Akçay ve Altınoluk Mahallelerinde 4 ayrı turistik tesisi bulunan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, bölgede Ramazan Bayramı ile başlayacak turizm hareketliliğinin Kurban Bayramı sonrasına kadar devam edeceğini söyledi.

Bu yıl iklimin tatil için çok uygun olduğunu kaydeden Edremit Belediye Başkanı Saka, “Bu yıl iklimin de uygun gitmesiyle Edremit Körfezi Ramazan Bayramından itibaren turizm yönünden oldukça hareketli günler yaşayacağa benziyor. Çünkü şimdiden Ramazan Bayramı rezervasyonlarda hemen hemen yüzde 100’e yakın doluluk oranına ulaştık. Bu doluluk bayramdan sonra da devam edecek şekilde rezervasyonlar oluyor” dedi.

Erken seçimlerden dolayı rezervasyonlarda aksama ve dolulukta bir düşme olacağını tahmin ettiklerini ancak bunun olmadığına işaret eden Saka, “Vatandaşlarımız seçim için kendi şehirlerine gidip oylarını kullanıp tekrar gelecek şekilde rezervasyonlarını yaptırıyorlar. Bundan dolayı da Kurban Bayramına kadar Edremit Körfezi yüklü bir şekilde sezonu geçirecek diye düşünüyorum. İlçemizin kış nüfusu 150 bin. Yaz sezonunda nüfusumuz bir milyon 200 ile bir milyon 300 bin arasında değişiyor. Bu rakam bayramlarda bir 500 bini geçiyor” diye konuştu.

Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği (EKTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Yavuz, ramazan bayramı öncesi bölgedeki otellerde hemen hemen hiç yer kalmadığını belirterek, “Otellerde doluluk oranı yüzde 95 civarında. Sahildeki ve termal otellerimizde nerdeyse yer kalmadı. Ancak pansiyon ve butik turizm işletmelerinde çok az yer kaldı. Ramazan Bayramı’nda turistik tesislerde bir kişilik bile yer bulmak imkansız olacak. Küçükkuyu’dan Ayvalık Altınova’ya kadar Edremit Körfezi dolu dolu bir bayram geçirecek” ifadelerini kullandı.