Kuzey Ege’de Kurban Bayramı rezervasyonları hızlandı

-114 kilometre kıyı şeridine sahip Türkiye’nin gözde tatil yörelerinden olan Edremit Körfezi’ndeki turistik tesislerde Kurban Bayramı rezervasyonları dolmak üzere.

0
1112
KABOTAJ BAYRAM

Kuzey Ege’de oteller dolmak üzere

-Edremit Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yahya Yavuz, “Önümüzdeki Kurban Bayramında bölgemiz Kuzey Ege, Edremit Körfezi yoğun bir taleple karşı karşıya. Daha bugünden bayram rezervasyonları yüzde 90 oldu. Bayramda ise yer bulmak zor olacaktır.”

Kurban Bayramı tatillerini Kuzey Ege’de geçirmek isteyen vatandaşlar, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu beldesinden Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin Altınova Mahallesini içine alan Edremit Körfezi’nde ki otel, motel ve pansiyonlarda rezervasyonları tavan yaptırdı.

Edremit Turizm İşletmecileri Derneği (EKTİD) Başkanı Yahya Yavuz AA muhabirine yaptığı açıklamada; “Önümüzdeki Kurban Bayramında bölgemiz itibariyle Kuzey Ege, Edremit Körfezi yoğun bir taleple karşı karşıya. Yurt dışından Türkiye’de tatilini geçirmek isteyen vatandaşlarımızın kurban bayramının yaz sezonuna gelmesi vesilesiyle kurbanlarını burada kesme arzu ve düşünceleri bayram öncesi rezervasyonlarda patlama noktasına geldi. Bu konuda yoğun bir talep söz konusu ve Ağustos sonu her yıl bölgemizde düzenlediğimiz Rock Festivali artık bir marka oldu. Bununla ilgili de her yıl bölgemize 30 ila 40 bin kişi gelmekte. Bunun da etkisiyle birlikte Ağustos ayı sonuna kadar Eylülün ilk haftasını da içine alacak bir şekilde yoğunluğumuz var. Bayram rezervasyonunda da yüzde 90’ı tamamladık bugünden” diye konuştu.

Edremit Belediyesine ait Ed -Bel şirketi bünyesindeki 4 otelde geçen yıla oranla gerek doluluk gerekse gelirlerde yüzde 10’luk bir artış olduğunu belirten Ed- Bel Limitet Şirket Genel Müdürü İbrahim Yakın “Temmuz ayı doluluk oranlarımız yüzde 60’ı geçmemesine rağmen ağustos ayı başıyla birlikte yüzde 100’e ulaştı doluluklar. Bu da tabi bölge için çok önemli” dedi.

Bayram için rezervasyon taleplerinin yoğun olduğunu ifade eden Yakın, “Rezervasyonların bir kısmını da karşılayamıyoruz dolulukların yüksek gitmesinden dolayı. Ancak bayram dolulukları bizi pek etkilemeyecek. Sadece bayramın birazcık olsun uzaması bize daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yakın Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması halinde sezonun biraz daha uzayacağını kaydederek şunları söyledi;

“Temmuz ayındaki kaybettiğimiz dolulukları bayram tatilinin uzamasıyla sezonun bir hafta da olsa biraz daha ileriye çekilmesiyle aradaki boşluk doldurulacak diye düşünüyorum. Kısacası karamsarlığa gerek yoktur. Turizm sektöründe bu tür dalgalanmalar olağandır. Bunları her zaman yaşıyoruz. Bunun üstesinden akılcı fiyat politikaları, müşteri, memnuniyeti ve iyi bir tanıtım sayesinde daha da canlandırabiliriz diye düşünüyorum. Doluluğumuz zaten şu anda doluluğumuz yüzde 100 seyrinde devam etmektedir. Sadece bayramda sürenin uzatılması dolulukları aşağı indirmeyecektir. Önümüzdeki sezonun bu sezondan çok daha iyi geçmesini diliyorum.”