Kuzey Ege’de lodos fırtınası

Öğlen saatlerinden itibaren saatte 40 ila 50 kilometre esen lodos akşamüzeri şiddetini artırarak 60- 85 kilometre hıza ulaştı. Fırtına şeklinde esmeye başlayan lodos Kuzey Ege'de hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

0
815
KABOTAJ Kurtuluş

Açık denizde ki hızı saatte 85 kilometreye ulaşan, kıyılarda ise 50- 60 kilometre arasında değişen lodos fırtınası nedeniyle Edremit Körfezi’ne kıyısı bulunan Balıkesir’in Ayvalık, Gömeç, Burhaniye ve Edremit ilçelerinde etkili oluyor.

Deniz kıyısındaki çay bahçelerinin masa ve sandalyeleri ile kordondaki banklar kuvvetli lodos nedeniyle sular altında kaldı.

Lodos nedeniyle denizde oluşan dalgalar ilginç görüntüler oluştu. Kıyıya vuran ve metrelerce yüksekliğe ulaşan dalgalar kordonda yürüyen bazı vatandaşların ıslanmasına neden oldu.

Vatandaşlar, lodos nedeniyle sahili döven dev dalgaları cep telefonları ile görüntüledi.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada lodosun Pazar günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenen kuvvetli rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar ile soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.