Kuzey Ege’de şiddetli lodos

Balıkesir'in Edremit Körfezi'nde öğlen saatlerinde başlayan lodos fırtınası şiddetini artırarak bölgede etkili olmaya başladı. Şiddetli lodos fırtınası nedeniyle bölgede küçük balıkçı tekneleri zarar gördü.

0
681
KABOTAJ Kurtuluş

Meteorolojik verilere göre saatteki hızı 60 ila 80 kilometre esmesi beklenen lodos fırtınası Kuzey Ege’de etkili oluyor.

Özellikle Ayvalık’ın Cunda Adası, Burhaniye’nin Ören ile Edremit’in Akçay, Zeytinli, Güre ve Altınoluk sahilinde hayatı olumsuz etkiliyor.

Özellikle deniz kenarında ve kordonda bulunan çay bahçeleri ve kafelerin sandalye ve masaları sular altında kalırken, bazı vatandaşlarda lodosun denizde oluşturduğu dev dalgaları fotoğraf makinesi ve cep telefonlarıyla görüntüledi. Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, yerel olarak saatteki hızı zaman zaman 100 kilometreye ulaşmasının beklendiği ve rüzgarın kuzey yönlerden esmeye başlaması, atmosferdeki genel soğumayla birlikte yağışların yarın öğle saatlerinden itibaren Balıkesir’in iç ve kuzey kesimlerinde karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerde kar yağışı şeklinde olacağının tahmin edildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, “Bölgemizde etkili olması beklenen fırtınanın ve yağışların ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, soba ile doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. 18.01.2018 Perşembe gece saatlerinde yağışlı havanın bölgemizi terk etmesiyle birlikte iç kesimlerde hafif ve orta kuvvette don olayı da beklendiğinden ilgililerin tedbirli olmaları gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.