Kuzey Ege’ye bayram ilgisi turizmciye “can suyu” oldu – VİDEOLU

- Balıkesir'in Ayvalık ilçesi ile Edremit Körfezi'ndeki tatil beldelerindeki tesisler 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin büyük bölümünde yüzde 100 dolulukla hizmet verdi - AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Canbey; - “Hem kültür hem deniz hem doğa hem de termal ve sağlık turizmi açısından Edremit Körfezi bölgesi her geçen gün gelişen, kendini besleyen, insanının besleyen, ülkeyi besleyen ve bu anlamda da ciddi bir katma değer üreten yapıya bürünmüş vaziyette.”

0
217

Yıllık 3 milyon geceleme ve 150 bin civarındaki ikinci konutla iç turizmin önde gelen bölgelerinden Edremit Körfezi’nde turizm işletmecileri 9 günlük Ramazan Bayramı tatili ile adeta yaz sezonunun provasını yaptı.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine kadar olan 145 kilometrelik sahil bandına sahip Kuzey Ege’nin gözde tatil merkezlerini barındıran Edremit Körfezi’nde 2019 yaz sezonunda turizm işletmesi sahipleri yüzde 100 doluluk bekliyor.

Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği Kurucu Üyesi turizmci Yahya Yavuz  yaptığı açıklamada;

“Bayram tatili yoğunluğu bitti. Bayram tatili süresince 9 günlük diye daha önceden açıklanmış olan maalesef kamu kurumlarının da pazartesi mesai yapması ve özel sektöründen arife günü mesai yapmasından dolayı 2- 3 günlük bir yoğunluk söz konusu oldu. Edremit Körfezi’nde 140- 150 bin civarında ikinci konut var. Bu ikinci konutlar tamamen yazlıkçılarla, çevre illerden gelen misafirlerle doldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 milyona yakın ziyaretçi bölgemize geldi. Balıkesir gibi çok yakın illerin de günübirlik bölgemize akın etmesiyle trafik sorunu ve izdihamı yaşadık. Ancak konaklama tesisleri bu izdihamdan hiçbir şekilde faydalanamadılar.” dedi.

Yavuz, “Bayram yoğunluğu geçti. Artık önümüze bakıyoruz. Bir hafta sonra okullar tatil olacak. Ardından üniversite sınavları ve İstanbul seçimlerinden sonra yüksek sezon diye tabir ettiğimiz iç turizmin harekete geçeceği 1 Temmuz gibi bölgemiz tamamen yoğun bir şekilde bayram yoğunluğu gibi olmasa da gerçek manada tatilcilerin geldiği bir sezon başlayacak. Bu da eylül sonuna kadar devam ediyor. Beklentilerimiz var. Umutlarımız var. Dolayısıyla Edremit Körfezi’ndeki ulaşım ve trafik ile ilgili, parklarla ilgili üzerine düşen kurumlar görevini yapar bu sorunları da çözerse gelen misafirimiz daha rahat eder. Bundan dolayı da bölge milletvekillerini bir araya gelerek bu sorunları çözmesini istiyoruz. Yaz sezonunda doluluk oranlarında biz iç turizme hitap ettiğimiz için bizim için hiç sıkıntı yok. Her sene yüzde 80 ile 90‘lık, yüzde 100’lük bir yoğunlukla temmuz ve ağustos aylarını geçiriyoruz” diye konuştu.

Bu bölgenin en büyük özelliklerinden bir tanesinin turizm bölgesi olduğunu ifade eden AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, şunları söyledi;

“Körfez bölgesi olarak Edremit, Burhaniye, Havran, Gömeç ve Ayvalık ile bu bölge yıllardır turizm açısından kendini geliştirmiş. Özellikle ülkeye de çok ciddi katkısı ve geliri olan bir bölgemiz. Daha çok yerli turistlerin tercih ettiği ama yabancı turistlerin de geldiği bir bölge. En önemli avantajlarından bir tanesi turizm çeşitliliğinin olması. Deniz turizmi son derece yaygın. Sahilleriyle denizinin güzelliğiyle ve yine aynı şekilde termaliyle önemli bir bölge. Bunun yanı sıra denize paralel Kazdağları’nın temiz havası ve dünya çapında ünlü endemik bitki örtüsü ve dereleri Kazdağları’nı da ciddi anlamda öne çıkartıyor. Dağ ve doğa turizmi açısından da bölge öne çıkıyor. Bunun yanı sıra termal turizm ve sağlık turizmi de var bölgede. Bu da son yıllarda hızlı bir şekilde gelişmeye başladı, hızlı bir şekilde bu turizm çeşidine talep artmaya başladı. Bölgede termal anlamda ciddi yatırımların olduğunu ve her geçen gün arttığını görüyoruz. Bölgede Antandros Antik kenti bulunuyor. Kültür turizmi açısından da bölgenin zengin bir özelliği var. Hem kültür hem deniz hem doğa hem de termal ve sağlık turizmi açısından körfez bölgesi her geçen gün gelişen, kendini besleyen, insanının besleyen, ülkeyi besleyen ve bu anlamda da ciddi bir katma değer üreten yapıya bürünmüş vaziyette. İnşallah önümüzdeki dönemde bu bölgenin daha da gelişmesi, kalkınması için gerekli çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Büyükşehir belediyemiz, milletvekili arkadaşlarımızla birlikte bölgemizin gelişmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Turizme bacasız sanayi deniliyor. Ama şunu bilmek gerekiyor. Bizim dünya standartlarında turizm anlayışını mutlaka bölgeye getirmemiz gerekiyor. Eğer bunu yapabilirsek uluslararası anlamda da bölgenin yabancı turist çekme imkanı da olmuş olacak. Bunun çalışmalarını da hep birlikte yürütmemiz gerekiyor.”