Lise öğrencileri, geleneksel zeytinyağı sabunu yaptı

Edremit'te eğitim veren 4 teknik liseden 40 öğrenci, ilçe milli eğitim müdürlüğü ile yüksekokul müdürlüğü tarafından hazırlanan ortak proje kapsamında Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytin ve Zeytin Teknolojileri Bölümü'nde geleneksel yöntemlerle zeytinyağı sabunu yapımını öğrendi.

0
1171
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan Zeytinin Serüveni, Zeytinin Rotası Projesinin ikinci ayağında 40 lise öğrencisi, uygulamalı olarak geleneksel zeytinyağı sabunu yaptı.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytin ve Zeytin Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak tarafından okul bahçesinde Altınoluk Fernur Sözen Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi, Edremit Anadolu Lisesi ve Yılmaz Akpınar Mesleki Teknik Eğitim Anadolu Lisesi’nden gelen toplam 40 öğrenciye geleneksel yöntemlerle zeytinyağı sabunu yapmayı öğretildi.

Edremit Meslek Yüksekokulu bahçesinde kurulan ocakta yakılan odun ateşi üzerine konan kazanda zeytinyağı yaklaşık 3 saat kaynatıldı, ardından su ve kostik ilave edilen zeytinyağı bir süre daha kaynatıldıktın sonra soğumaya bırakıldı. Lise öğrencileri ve ilçe kaymakamı Ali Sırmalı’nın karıştırdığı zeytinyağı sabunu hamuru soğumasının ardından kalıplara döküldü.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytin ve Zeytin Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak yaptığı açıklamada 4 teknik liseden 40 öğrenciye geleneksel yöntemlerle zeytinyağı sabunu yapımını uygulamalı olarak gösterdiklerini söyledi.

Öğrencilere geleneksel kaynatma, serme zeytinyağı sabunu yapımını anlattıklarını belirten Kıvrak, “Uygulamalı bir şekilde sabun yapımını gösterdik. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin içerisindeki en önemli mesleklerimizden bir tanesi geleneksel zeytinyağı sabunculuğu. Çünkü zeytinyağının kar marjı çok düşük. Bu yüzden posayı veya çıkan yüksek asitli zeytinyağlarını sabun olarak değerlendiriyoruz. Hem zeytinyağının sağlığını yiyerek hem de sabunundan temizlik ve cildimizin sağlığında kullanıyoruz” dedi.

Geleneksel zeytinyağı sabununun yapımını da anlatan Kıvrak, “Geleneksel sabun yüksek asitli yağları bir yerde biriktirerek körfez bölgesinde mart- nisan aylarında eski tipte kazanlar kurulur. Altında odun ateşi yakılır. Kostikle beraber asitli zeytinyağı kaynatılır. Kaynatma yaptıktan sonra sabun reaksiyonu aşağı yukarı 30- 40 kilo bir yağ koyduğunuzda 3- 3.5 saatte tamamlanır. Ondan sonra kalıba dökülür. Aradan bir iki gün geçtikten sonra sabun kalıp halinde kesilerek üst üste dizilip kurumaya bırakılır. Kaynatma sabunlarda bir hafta sonra sabununun kendi dengesi gelir. Ama bizim tavsiyemiz bu yıl yapılan zeytinyağı sabununu gelecek yıl kullanılması yönündedir” ifadelerini kullandı.

Zeytinin Serüveni, Zeytinin Rotası Projemizin ikinci bölümünde öğrencilerin zeytinyağı sabunu yapımı ele alındığını kaydeden Edremit Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro Proje Koordinatörü Yeşim Yıldız Koçyılmaz Artan, “Daha önceki etkinliğimizde Mücahit Kıvrak’ın sunumuyla zeytinyağının yapılış hikayesini öğrenmişti öğrencilerimiz. O zaman da aynı gurup öğrencilerle çalışmıştık. Etkinliğimizin bu bölümünde de zeytinyağı sabunu nasıl yapılır bunu gözlemledik öğrencilerimizle birlikte” diye konuştu.

Edremit Anadolu Lisesi öğrencisi Melek Kocaçay, “Zeytin yöresinde yaşamalarına rağmen zeytini tüketmek dışında başka bir şey yapmayı bilmediklerini, kaydederek zeytinyağından sabun olduğunu bildiğini ancak yapım aşamasını bilmediklerini ve ayrıcalıklarını gördüklerini söyledi.

Edremit Anadolu Lisesi Öğrencisi Kübra Sarı, “Bu etkinlikte zeytinyağı sabununun yapım aşamalarını, oluşumunu ve nasıl evimize geldiğini görmüş olduk. Bu etkinlikte hem eğlendik hem de öğrendik” şeklinde konuştu.

Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi Öğrencisi Caner Yaşiner de şunları söyledi; “Bu etkinlikte zeytinyağı atıklarının nasıl değerlendirilebileceğini, zeytin posasının bile değerlendirilerek geri dönüşüme katkı sağlayarak sabun yapabileceğimizi öğrendik.”