Lösemili çocuklar için saçlarını kazıttılar

0
524
KABOTAJ BAYRAM
Balıkesir’in Edremit ilçesinde alkol ve madde bağımlılarına yönelik ilaçsız uyuşturucu rehabilitasyon programı (Narconon Programı) uygulayan Merkezi Ankara’da bulunan Kurtuluş Vakfı, “Lösemili Çocuklar Haftası” dolayısıyla bir etkinlik düzenledi. Rehabilite programında yatılı olarak kalan 19 öğrenci, eğitmenler ve vakıf başkanı Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle ülke genelinde duyarlılık konusuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla saçlarını ustura ile kazıtarak yüzlerine maske taktı.
 
İlaçsız Uyuşturucu Rehabilitasyon Programı kapsamında uyuşturucu madde ve alkol bağımlılığından kurtulmak amacıyla Edremit’in kırsal Zeytinli Mahallesi’nde Kazdağları eteklerinde bulunan Kurtuluş Vakfı’nda bulunan bağımlılar ile vakfın görevlileri “Lösemili Çocuklar Haftası” dolayısıyla saçlarını kazıtıp yüzlerine maske taktı.
Kazdağları’nda madde ve alkol bağımlılığı, ilaçsız eğitim ve rehberlik programı uyguladıklarını belirten Kurtuluş Vakfı Başkanı Ufuk Tanay Tezemir, “Bu hafta, 2- 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla minik kalplere dokunabilmek adına saçlarımızı kazıtarak bir farkındalık yaratmaya çalıştık. Bizler madde bağımsızlık sürecinde umutsuzluk ve çaresizliği en iyi bilen insanlarız. Ama onların bir umudunun olduğunu, nasıl bağımlılıktan var olduğunu bilsek de lösemili durumundan da var olduğunu biliyor ve minik kalplere biraz olsun dokunmak istiyoruz” dedi.
Narkonom Türkiye Temsilcisi ve Kurtuluş Vakfı gönüllü çalışanı Dilan Tezemir, “Madde bağımlılığından kurtulmak isteyen kardeşlerimiz biz de yatılı kalıyorlar. Ancak hep birlikte ortak karar verdikleri bir konuya farkındalık yaratmak adına bugün burada toplandılar. 2- 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası. Sadece maske takmakla yetinmeyip saçlarını kestirdiler onlar için. Onların yanlarında olduğumuzu gösterebilmek için. Sadece bir hafta değil, ömrümüz yettiğince onların yanında olduğumuzu gösterebilmek ve tüm Türkiye’yi bu desteğe davet etmek adına bugün onlar çocuklarımız için saçlarını kazıttılar” diye konuştu.
Vakıfta alkol ve madde bağımlılarına yönelik ilaçsız uyuşturucu rehabilitasyon programı için bulunan Burak Ağıslan, “Lösemili kardeşlerimiz için bir farkındalık yaratıyoruz. Biz umutlarımızı kaybetmedik hiçbir zaman, madde bağımlılığını yendik. Lösemili kardeşlerimiz de umutlarını kaybetmesin ve lösemiyi yenmeye çalışsınlar. Biz onların her zaman arkasındayız, yanındayız. Onların destekçileriyiz” ifadelerini kullandı.
Saçlarını ustura ile kazıtıp yüzüne taktığı maske ile etkinliğe destek veren Kurtuluş Vakfı’nın aşçısı Sinan Bozkaya da “Bir nebze de olsa lösemili kardeşlerime destek olmak için saçımı kestirdim. Bir gün değil her zaman onların yanındayız. Kalbimiz onlarla birlikte” şeklinde konuştu.
Etkinliğe katılarak destek verenler daha sonra üzerinde “Biz madde bağımlılığından kurtulduk, siz de bu hastalıktan kurtulabilirsiniz, yeter ki isteyin”, “Saçımız değil, canımız feda olsun. Yeter ki çocuklar mutlu olsun”, “Haydi Türkiye! Lösemili kardeşlerimiz için el ele”, “Sevgi bir hastalık değildir paylaşmaktır. Korkmayın”, “Onların sadece sevgiye ve desteğe ihtiyacı var” ve “Bugün size, yarın bize. Lösemili kardeşlerimizin yanındayız” yazan dövizler açarak “Lösemili kardeşlerimizin yanındayız” diye hep bir ağızdan slogan atarak şapkalarını çıkarttılar.