Mahalle meclislerinin kuruluş tarzındaki eksikliklerine rağmen desteklenmeli

0
246
KABOTAJ Kurtuluş

Ayvalık’ta   demokrasi adına güzel şeyler olmaya başladı. Ayvalık Demokrasi Platformu çağrısı ile 5 Ocak’ta gerçekleştirilen “Nasıl bir yerel yönetim istiyoruz ve bunu nasıl örgütleriz” başlıklı bir forum düzenlendi. Foruma katılanlar Ayvalık sorunları üzerine tespitlerde bulunurken, çözüm için de bir araya gelmek ve mahallelerimizde mahalle meclisleri oluşturmak konusunda ortak karar alındı.

.Forumun ardından sonuç bildirgesi açıklanan toplantıda Ayvalık Yerel İnisiyatifi çalışmasının başladığı ilan edilirken, mahalle meclisleri oluşturmak için çalışma başlatıldığı açıklandı.

Sonuç bildirgesinin açıklandığı toplantıya katılanlar ile sürecin planlanmasında iletişimin sağlanması amaçlı bir koordinasyon oluşturdu.

 • Ayvalık Yerel İnisiyatif çalışmasının duyurulması ve hedefine koyduğu faaliyetleri duyurmak amacı ile ilk etkinliğini 8 Şubat tarihinde Camlı Kahve’de yapıldı. Ayvalık’ta çekilen Yüzlerle Konuşmak belgeselinin gösterimini gerçekleştirdi. Ardından Çamlık’ta ve Yeni Mahallede belgesel gösterimi, Vural Sineması’nda İstanbul Hayali ve Terzi Fikri Belgesel gösterimleri yapıldı.
 • Ayvalık Tabiat Platformu’nun başlattığı prina kokusuna karşı imza kampanyasına aktif destek verildi.
 • Armutçuk, Çamlık, Cunda, Küçükköy Sarımsaklı, Sahilkent, Sakarya, Merkez Mahalleler meclis girişimlerini başlattı. Mahalle meclislerinden gelen öneri ile Ayvalık sorunlarını tespitine yönelik bir anket hazırlandı. Anket 1 Haziran itibariyle yapılmaya başlandı.
 • Küçükköy Teferic etkinliklerinde, Pazar yerlerinde ve talatpaşa caddesinde stantlar açarak meclis çağrıları yapıldı.
 • 10 Nisan’da geniş katılımlı “Planlama ve değerlendirme toplantısı” gerçekleştirildi. Bu toplantıya katılanlar gündemli toplantılar ve sorunların çözümlerini de tartışacak çalışma grupları önerileri getirdi. Bu toplantıda mahalle meclisleri çalışmasını hızlandırmak için koordinasyon genişletildi.
 • Ayvalık Belediye Başkanı seçilen Mesut Ergin’i makamında ziyaret ederek, çalışmalarımızı aktardığımız bir toplantı yaptık.
 • 10 Nisan’dan bu yana koordinasyon 12 toplantı gerçekleştirdi.
 • 28 Nisan’da Piknik,30 Haziran’da kahvaltı, sihirli matematik atölyesi, çocuklarla felsefe atölyesi çalışmaları yapıldı.
 • Sefa Çamlık yol sorunu ile ilgili imza toplanıp gerekli yerlere dilekçenin teslimi sağlandı. Merkez mahalleler meclisi Hamdi bey mahallesinde sokak temizliği yaparken, armutçuk’ta sokak köpeklerinin dış parazit ilaçlaması gönüllülerle yapıldı.

                      

 • Ulaşım hakkı imza kampanyası 8 Temmuz’da meydanda yapılan eylem ile başlatıldı. Pazaryerlerinde açılan stantlar ile toplanan 4000 imza önce Ayvalık Belediye Meclisi gündemine taşındı. Ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis gündemine taşınması için çalışmalar sürdü. UKOME yetkilileri ile Balıkesir’de görüşme yapıldı. Bu süreçte taleplerimizden biri olan hastaneye tek vesait araç ile ulaşım konusunda adımlar atıldı. Cunda’dan hastaneye otobüs seferleri konuldu. Talepler ile ilgili önümüzdeki günlerde UKOME’den gelecek heyet ile bir toplantı yapılacak.
 • Kazdağları Vicdan ve Adalet Nöbeti eylemine katılım çağrısı yaparak, Ayvalık Tabiat Platformu ile birlikte gidildi.
 • Kurban bayramı öncesi belediyeye dilekçe verilerek, kaçak kesimlerin önüne geçilmesi istendi. Buna karşın Armutçuk’ta Süleymancıların yurdunda kaçak kesim yapılacağı önceki gün ve kesim sırasında belediye whatsapp hatlarına bildirildi. Konuyla ilgili yaptığımız uyarılara ilişkin işlem yapılıp yapılmadığına dair belediyeden yazılı bilgi talebinde bulunuldu. Gelen cevaplarla ilgili konuyu takip etmeye devam edeceğiz.
 • Ayvalık Demokrasi Platformu Seçme ve Seçilme Hakkı Formuna katılım sağlandı.
 • Ayvalık Kadın İnisiyatifi’nin Emine Bulut cinayeti sonrasında yaptığı basın açıklamasına destek vererek, basın açıklamasında kadına şiddete karşı mahalle meclislerinde bir arada olma çağrısı yapan bildirilerimizi dağıttık.
 • İnsan Hakları Derneği 1 Eylül Panelinde ve Ayvalık Kültür Sanat Günleri kapsamında açıkhavada yapılan Suavi konserinde Yerel İnisiyatifi tanıtan broşürü dağıtarak, mahalle meclislerine katılım çağırısı yapıldı.

Mahalli meclisleri demokrasiye yerelin katılması açısından anlamlı ve bir o kadar da önemlidir.Bu konuda  Mehmet Cemil arkadaşımın katkıları ve mücadelesi takdire şayandır.Ancak Ayvalık’ta  bu konu, biraz eksik işliyor gibime geliyor.

Kadıköy,Nilüfer,Antalya,İzmir gibi il ve ilçelerinde böyle işlemiyor.Kent konseylerinde,her mahallede, mahalle meclisleri  seçimle iş başına geliyor.

Ayvalik ilçesinde Ayvalık Tabiat Platformu zaten çevre  olaylarında lokomotifi olduğundan bu işi de rayına koyacağından en ufak bir şüphem yoktur.

Mahalle meclisleri ; Yerel yöneticilerin  halka çalışmalarını anlatmaları, onlarla bütünleşme çalışmaları, bir bakıma hesap vermeleri  medya aracılığı ile olmuş ya da muhalefetin sorumluluğu olarak görülmüştür.

Mahalle meclisleri bu eksikliği gidermek ve kendi mekânlarında seçtikleri temsilcilerinin ve diğer yöneticilerinin  yerel yönetim çalışmalarına katkı koyacak, sorunlarını onlara iletecek, sorunların ortak bir yapı ile çözülmesini sağlayacaklardır.

Mahalle Meclisleri; sorunların tartışılarak çözümlerin üretildiği, öncelikli gündem maddelerinin belirlendiği, yurttaşların yabancılık hissetmeden katılabildiği bir forum olmalıdır.

Yaşadıkları Kentte  yeterince temsil edilemeyen topluluk ve kişilerin temsil edilmesini, onları güçlendirici ve koruyucu bir yapının oluşmasını sağlayarak, mahalleye verilmesi gereken belirli yerel hizmetlerin, yerel gönüllü programlar ve benzeri yöntemlerle yerine getirilmesini sağlayacaktır.

Oluşturulacak/varsa mevcut  ; MAHALLE MECLİSLERİ ÇALIŞMA YÖNERGESİ ile çalışma prensiplerini belirleyebilirler/uygulayabilirler.Her mahalle meclisinden bir temsilci ile Ayvalık Mahalle Genel  Meclislerinde sorunlar görüşülüp karar verildikten sonra Ayvalık Kent Konseyi  kanalıyla Ayvalık Belediye meclisinde görüşülüp karar alınabilir. Kadıköy,Nilüfer,Antalya,İzmir gibi il ve ilçelerde mahalle meclisleri, kent konseyi bünyesinde oluyor.

Bu yönerge; İçişleri Bakanlığı Kent Konseyleri Yönetmeliğine ve 5393 sayılı Belediye Kanunun 13., 9., 41. ve 76. Maddelerine dayanılarak hazırlanmalıdır.

Ayvalık  Kent konseyi genel kurulunda kabulü tarihinde yürürlüğe girer ve Mahalle Meclisi tarafından yürütülür.

MAHALLE MECLİSİ KURULUŞ ŞEMASI

Meclis Başkanı

Meclis Yazmanı

Meclis Yürütme Kurulu

Meclis Üyeleri

1-Mahalle Muhtarı

2-Mahalle İhtiyar Kurulu Üyeleri

3-Resmi Kurum Temsilcileri ( Mahallede bulunan İlk, Orta ve Yüksek Okul müdürleri, Resmi dairelerin yöneticileri ve Cami imamları )

4-Mahallede bulunan Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri ( Dernek, Oda, Vakıf, Sendika, Siyasi Parti, Baro, gibi kuruluşların temsilcileri )

5-Halktan gönüllü üyeler ( Genç ve kadın gönüllülerin orantılı sayıda dikkate alınarak Mahalle nüfusuna göre belirlenecek sayıda olmalıdır .)

6- Kent Konseyinde görev alan Kadın ve Gençlik Meclisi Temsilcisi (Başkanları

 

Kısacası; bu şekilde olması usuldendir .Çünki her yerde bu şekilde uygulamaktadır.Verilecek bir mücadele varsa Kent konsey Başkanlığında verilmelidir. Ençok sevindiğim nokta; Diğer arkadaşları tenziye ederim. Mehmet Cemil  arkadaşımı tanıdığım için isim verdim.Bunu özellikle belirteyim. Mehmet Cemil gibi aklı başında gibi arkadaşımın  bu işe önayak olmasıdır. Ayvalık Yerel İnsiyatif  dışında başka bir platform olsaydı, bu hareket heran siyasi bir partinin teşkilatlanmasına yol açabilirdi.

Bu yazı da; Mahalle meclis konusunun nasıl ele alınması gerektiğini  örnekleri ile beraber  düşüncelerimi  de  ithal ederek aktardım.Daha önce dediğim gibi  mahalle meclisleri eksiklerine rağmen desteklenmelidir. Eksiklikler düzeltilebilinir.Önemli olan  özgür demokrasi anlayışı  çercevesi içerisinde mahalle meclisinin işlemesidir.

HABER: BÜLENT ÖZGEN