Mahsur kaldılar

Balıkesir'in Edremit ilçesi ile Çanakkale'nin Yenice ilçesi arasındaki karayolu kar ve buzlanma nedeniyle ulaşıma kapandı. Yolda onlarca araç mahsur kaldı. Gün boyu ulaşımın kontrollü olarak sağlandığı iki ilçe arasındaki ulaşım havanın kapanmasıyla birlikte durdu.

0
453

Bölgede bir haftadır etkili olan kar yağışı nedeniyle gün boyu ulaşımın kontrollü olarak sağlandığı Balıkesir’in Edremit ilçesi ile Çanakkale’nin Yenice ilçesi arasındaki karayolu kar ve buzlanma nedeniyle akşam saatlerinde ulaşıma kapandı.
İki ilçe arasında yolculuk yapan araçlardan zincir ve kar lastiği olmayanlar mahsur kaldı. Kimi 2 kimi ise 4 saattir yolun açılması için bekliyor. Özellikle Deve Boynu rampalarında buzlanma nedeniyle kayarak mahsur kalan araçlar Edremit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince kamyonet ve greyder ile çekilerek kurtarıldı.
Sabah saatlerinden beri Balıkesir’in Edremit ilçesi ile Çanakkale’nin Yenice ilçesi arasındaki ulaşımın sağlandığı karayolunun Kazdağları’ndan geçen kısmında Edremit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri greyder ile kar küremesi yaparak ulaşımı kontrollü olarak sağladı. Ancak havanın kapanması nedeniyle ekiplerin karla mücadelesi de yetersiz kalınca yol ulaşıma kapandı.
Gün boyu iki ilçe arasındaki yolu açık tutabilmek için kar küremesi yapan Edremit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünde görevli Hakkı Şen, “Belediyeden yardım amaçlı buraya geldik. Vatandaşa yardımcı olmaya çalışıyoruz. Greyderimiz de Kalkım tarafına geçti. Kar küremesi yapıp yolu açıyor” dedi.
Edremit’ten Yenice ilçesinin Pazarköy köyüne gitmek için yola çıktıklarını belirten midibüs sürücüsü Mehmet Aydoğan, “Yollar şu anda kapalı. Çanakkale tarafı açık değil. Aracımıza zincir taktık. Yavaş yavaş gitmeye çalışacağız. Başka çaremiz yok” şeklinde konuştu.
Tarım işçilerini taşıyan midibüsün yolcularından Aysel Adışen, “Edremit ilesinden mandalina kesmekten geliyoruz. Yolların Balıkesir il sınırlarında kalan kısmı açık, Çanakkale tarafı kapalı” ifadelerini kullandı.
Edremit’ten Yenice ilçesinin Kalkım beldesine gitmek için bindiği ve zinciri olmadığı için ilerleyemeyen midibüsün yolcularından Gülizar Malkoç, “Yolda kaldık. Yardım bekliyoruz. 2 saatten beri buradayız. Zincir takmaya uğraşıyoruz. Gitmeye korkuyoruz. Yolumuz çok tehlikeli” diye konuştu.
Edremit’ten Yenice ilçesinin Pazarköy köyüne giden ve araçları kayarak yoldan çıkan Ertuğrul Müftüoğlu ise şunları söyledi; “Edremit sınırına kadar tuzlanmış açık. Bu taraf ise kapalı. Bir araç çıkamıyordu ona yol vereyim derken kenara kaçınca buzlanma var yolda kayarak çukura girdi araba. 2 saattir buradayım. Kimse de gelen geçen de yok. İmdadımıza Edremit Belediyesi yetişti. Onlar olmasa ser sefiliz buralarda.”