Martıların dalgalarla dansı

-Kuzey Ege’de saatteki hızı yer yer 75 ila 90 kilometre olan lodos nedeniyle Ege Denizi’nde oluşan dalgalar arasından yiyecek kapmak isteyen martılar adeta dev dalgalarla dans etti. Kuzey Ege’de dün akşam saatlerinden itibaren esmeye başlayan lodos, bu sabahtan itibaren kuvvetini artırarak esmeye başladı. Kuvvetli lodos Edremit Körfezi’nde hayatı olumsuz etkiliyor.

0
455
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in güney ilçeleri Ayvalık, Burhaniye, Gömeç, Edremit ve Burhaniye’nin yer aldığı Edremit Körfezi’nde kuvvetli esen lodos etkili oluyor.

Rüzgarın dün akşam saatlerinden itibaren güneyli yönlerden 7 ila 9 kuvvetinde (75-90 km/saat) estiği Kuzey Ege’de en çok sahil kesimlerindeki işletmeler etkilendi.

Sahilde uçan martıların yiyecek bulmak için denizde oluşan dev dalgalarla adeta dans etti. Martıların dalgalarla birlikte deniz yüzeyine alçalıp yükselmeleri güzel görseller oluşturuyor. martıların adeta dans edercesine oluşan dalgalarla birlikte hareket etmeleri objektiflere de yansıdı.

Sabah saatlerinden itibaren bölgede esmeye başlayan lodos öğleden sonra şiddetini iyice artırdı. Burhaniye’nin Ören, Edremit’in Akçay, Zeytinli, Güre, Altınoluk ile Ayvalık’ın Cunda ve Sarımsaklı kıyı şeridinde etkili olan kuvvetli lodos nedeniyle yükseklikleri 3 metreyi bulan dalgalar oluştu.

Kuzey Ege’de etkili olan kuvvetli lodos nedeniyle sahildeki çay bahçelerinin masa ve sandalyeleri ile bazı büfelerin meşrubatlarının bulunduğu buzdolapları devrildi.

Akçay kordonundaki bazı iletmeler dükkanlarının vitrin camlarını bile açamadı.

Akçay sahilinde bir giyim mağazasında görevli Pervin Bölükbaşı gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugün bu rüzgardan, hava muhalefet dolayısıyla dükkanlarımızı açamadık. Camlarımızı kapılarımızı açamıyoruz. İnanılmaz bir rüzgar var. Bugün hiç iş yapamayacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Başka bir mağazanın sahibi Hanife Yurtseven ise, “Lodosumuz meşhurdur. Bugün lodos hat safhada. Stantları açamıyoruz rüzgardan dolayı. Biz alıştık. Biz Akçay’ı her haliyle seviyoruz. Böyle oldu mu insanlar sokağa çıkmıyor dolayısıyla o da işlere yansıyor” diye konuştu.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Kuzey Ege’de rüzgarın güneyli yönlerden 7 ila 9 kuvvetinde (75-90 km/saat) kuvvetli fırtına, zaman zaman 10 kuvvetinde (105 km/saat) tam fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın cuma günü sabah ilk saatlerden itibaren etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor” ifadeleri kullanıldı.