Mühendislikte Uygulamalı Matematik Konferansı (ICAME’18) Burhaniye’de yapıldı.

Mühendislikte Uygulamalı Matematik Uluslararası Konferansı (ICAME'18) Balıkesir Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Burhaniye ilçesindeki Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirildi.

0
3131
KABOTAJ BAYRAM

Alanında dünya çapında çok önemli matematikçilerin ve mühendislerin konuşmacı olarak katıldığı Mühendislikte Uygulamalı Matematik Uluslararası Konferansı (ICAME’18) Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde yapıldı.

Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirilen konferansa alanlarında birçok başarıya imza atan ve Türkiye ile birlikte ABD, Almanya, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Güney Afrika, Hindistan, İngiltere, Libya, Nijerya, Potekiz ve Suudi Arabistan olmak üzere 15 farklı ülkeden çok sayıda akademisyen, öğrenci ve araştırmacılar katıldı.

Üç gün süren konferans, Balıkesir Üniversitesiyle birlikte, Balıkesir Büyükşehir, Karesi, Altıeylül ve Burhaniye belediyelerinin destekleriyle tamamlandı.

Konferansın açılış konuşmasını İstanbul Gelişim Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Yaman yaptı. İlk iki oturum Çankaya Üniversitesinden Prof. Dr. Dumitru Baleanu’nun başkanlığında yapıldı. Oturumlarda Portekiz – Polytechnic Institute of Porto öğretim üyesi Prof. Dr. J. A. Tenreiro Machado ile ABD – Southern Illinois University öğretim üyesi Prof. Dr. Albert Luo alanlarıyla ilgili sunum yaptı.

Üçüncü oturum konferans başkanlarından Balıkesir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Necati Özdemir’in başkanlığında gerçekleştirildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. M. Kemal Leblebicioğlu mühendislikte uygulamalı matematik konularında dünyadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Portekiz- Polytechnic of Porto Üniversitesinden öğretim üyesi Prof. Dr. Carla Pinto tarafından biyolojik sistemler üzerine yapılan son araştırmalar değerlendirildi.

Konferansın ikinci günü alanının önde gelen araştırmacıları olan Prof. Dr. J. A. Tenreiro Machado, Prof. Dr. Dumitru Baleanu, Prof. Dr. Necati Özdemir, Prof. Dr. Carla Pinto, Prof. Dr. Ekrem Savaş, Prof. Dr. M. Kemal Leblebicioğlu ve Prof. Dr. Jordan Y. Hristov, tarafından genç akademisyenlerin akademik hayatta karşılaşacakları problemlerden onlara ufuk açacak trend araştırmalara kadar pek çok konuda bilgilendirici panel ile sonlandı.

Uygulamalı matematikçiler, mühendisler ve farklı disiplinlerden akademisyen ve araştırmacıları bir araya getiren konferansta 8 farklı salonda eşzamanlı olarak 224 bildiri sunuldu.

Konferansın son günü yabancı konukların da katılımıyla Ayvalık ve Cunda Adası’ndaki tarihi ve turistik alanlara çevre gezisi düzenlendi.

Alanında önemli isimleri bir araya getiren konferansın her iki yılda bir tekrar yapılmasına karar verildi.

Yeni konuşmacıları da ağırlayacak olan konferansın bir sonraki serisi (ICAME’20) Balıkesir Üniversitesi ev sahipliğinde 2020 yılında gerçekleştirilecek.