Nişanlısını pompalı tüfekle öldüren kadın hakim karşısına çıktı

Balıkesir 'in Edremit ilçesinde 13 Ocak 2019 günü nişanlısı Gökhan Evinç’i (28) pompalı tüfekle vurarak öldüren Ceyda Malay’ın (26), ilk yargılanmasına Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Ağır Ceza Hakimi davayı 12 Mayıs gününe erteledi.

0
39

 

Darsofa Mahallesi Akçeşme Caddesi’nde geçen yıl yaşanan olayda, evine gelen nişanlısı Gökhan Evinç ile kahvaltı sonrasında tartışan ve ardından babasına ait pompalı tüfek ile vurarak öldüren Ceyda Malay’ın duruşmasının görülmesine Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Gün boyu süren ilk duruşmanın sonunda Ağır Ceza Hakimi davayı 12 Mayıs gününe erteledi.

13 aydır Kepsut Ceza Evinde tutuklu bulunan Malay, ilk kez hakim karşısına çıkarıldı.

Öldürdüğü nişanlısının ailesine zarar verilmekle tehdit edildiğini öne süren Ceyda Malay, mahkemede verdiği ifadede maktul Evinç’in kendisini lisede okuduğu dönemden beri tehdit ettiğini söyledi.

İlerleyen günlerde kendisini ailesiyle tehdit ederek yüzük takmaya zorladığını ileri süren Ceyda Malay, savunmasında; olaydan önceki gün ise evdeki bulduğu ilaçları içerek intihar ettiğini anlattı.

Gökhan Evinç’in kendisini tehdit ederek polise verdiği ifadesini değiştirttiğini söyleyen Malay, ifadesine şöyle devam etti;

“İnfazım var. Bütün ailene zarar veririm’ diyerek polise onun yüzünden intihar ettiğimi söyletmedi. Ertesi gün ailem olaylardan habersiz şekilde benim bunalımda olduğumu düşünerek kahvaltıya çağırdı. Kahvaltının ardından babam evden çıktı, babaanneme gitti. Annemde mutfağa geçerek kapıyı kapattı. Sonrasında beni yine dövmeye başladı. Bende odada bulunan tüfeği alarak evden çıkması konusunda kendisini uyardım. Tüfeğin dolu olduğunu bile bilmiyordum. Tüfek ateş aldı ve sobanın üzerine devrildi. Sesi duyunca annem geldi ve ona, ‘Anne, o artık bize veremeyecek’ dedim. Sonrasında ambulansı ve babamı aradık.”

Malay’ın avukatı Gizem Berceste Olgun, mahkeme çıkışında gazetecilere verdiği bilgide:

“Ceyda Malay maruz kaldığı darp, tehdit gibi yaşadığı kötü olaylara karşılık yaşamını savunmak için davanın konusu olan eylemi gerçekleştirmiştir. Ne yazık ki Ceyda Malay’ın bu eylemi gerçekleştirmesine sebep olan şahıs daha önce birkaç cinayetten sabıkası olan, sicili temiz olmayan saldırmaya ve tehdide meyilli bir kişidir. Dolayısıyla şiddete eğilimli olan bu kişinin Ceyda Malay’ı defalarca öldürmekle tehdit ettiği, kendisinin günlüklerinden de anlaşılmıştır. Dolayısıyla Ceyda Malay yaptığı eylemle kendisinin hayatını savunmuştur. Biz kendisinin tahliyesini talep ediyoruz.” dedi.

Malay’ı annesi Canan Seyhan, “Şu an o kadar kötüyüm ki benim söyleyebileceğim bir tek şey benim kızım kendini savundu. Devletin, savcıların bunu göz önünde bulundurmalarını istiyorum. Karşı tarafın suç potansiyelini, Ceyda’nın sadece ailesini ve kendisini korumak istediği, bu sadece göz önünde bulundurulsun istiyorum. Kızım bunları hak etmedi. İleriki duruşmada inşallah güzel bir karar çıkar. Adaletin yerine geleceğine inanıyorum. Kızım bunu bilerek, isteyerek yapmadı” şeklinde konuştu.

Ceyda Malay’ın kız kardeşi Ceren Malay da, “Kardeşimin serbest kalmasını istiyordum. Kardeşime eğer sahip çıkılsaydı bunları yapmayacaktı. Şiddet tehdit görmeseydi kim kimi öldürür ki, kim kime zarar verir ki? Benim kardeşim yolda gördüğü tavuğu bile alırdı evinde aylarca ona bakardı, beslerdi. Benim kardeşim bir insani değil, bir tavuğu bile öldürmeye kıyamayan bir insan. İnsanı da öldürüşe canına da geçmiştir artık diyorum başka da hiçbir şey demiyorum” ifadesini kullandı.

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması Gurubu adına Süheyla Doğan, adliye çıkışında gazetecilere

“Edremit’in Darsofa Mahallesi’nde bir süredir bir trajedi yaşanmaktaydı. Kimse görmedi. Kimse görmek istemedi. Kimse sahip çıkmadı. Bir karıncayı bile incitmeyen Ceyda, erkek egemen sistem ve anlayış yüzünden kendisine hayatı zindan eden bir erkeği öldürmek zorunda bırakıldı. Ceyda’ya da sahip çıkıyoruz. Ceyda yalnız değil. Ceyda cinayet işlemedi, kendi ve yakınlarının hayatını savundu. Ceyda meşru müdafaada bulundu. Ceyda’nın davasını takip ediyoruz, Ceyda’ya özgürlük istiyoruz. Yaşamını savunmak zorunda kalan kadınlar değil, Kadın katilleri cezalandırılsın.” açıklamasını yaptı.

-Olay

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Ceyda M. ile Sevinç arasında bilinmeyen bir nedenle tartışma çıkmış. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Ceyda M, babasına ait pompalı tüfekle nişanlısı Evinç’e iki el ateş etmiş, vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Evinç, olay yerinde yaşamını yitirmişti.