Odunları sanat esrine dönüştürüyor.

Edremit Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi'nde Funda Zektaş'ın “Doğadan Sanata Aydınlatma Dekoratif Ürünler ve Ağaç Tasarım” adlı kişisel sergisi açıldı.

0
1395
KABOTAJ Kurtuluş

26 yıllık devlet memurluğunun ardından 3.5 yıl önce emekli olduktan sonra doğadaki ağaç ve odun parçalarını toplayarak birer sanat eserine dönüştüren Funda Zektaş, Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir sergi açarak eserlerinden oluşan koleksiyonunu sergiledi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın açılış kurdelesini kestiği sergide yer alan eserlerin mimarı Funda Zektaş yaptığı açıklamada emeklilik hayatını sevmediğini belirterek, “Çalışmalarımda atıl olan ağaçlar, doğa ürünlerini kullanıyorum. Bunlara bir fonksiyonel özellik vermek istedim. Çalışmalarım istedim ki günümüz modasını yakalasın. Ağaç tasarımı belki de Türkiye’de bir ilki oluşturuyorum. Açıkçası bunun heyecanı çok büyük” dedi.

Çalışma yapacağı materyalleri seçerken göz zevkine uymasına dikkat ettiğini kaydeden Zektaş, “Çalıştığım ağaç parçalarını seçerken öncelikle göz zevkine uygun mu? ona bakıyorum ya da uygun olmasa dahi ben onları bir şekilde matkapla, zımparayla ve mesai arkadaşım olan testerelerle şekillendiriyorum. Ama bunu yaparken de fazla makinalaşmadan, ağacın doğasını kimyasını bozmadan ağacı apaca entegre ederek ya da ağacı başlı başına şekillendirerek çalışmalarımı gerçekleştiriyorum. Bu bayan için zor, yorucu özellikle fiziksel güç anlamında.fakat son derece de keyifli çalışmalar. Elde ettiğim bir odun parçası dahi artık bunu ben ne yapabilirim? anında hemen bir hayal tasavvur ediyor ve onun üzerine elime ya matkabı alıyorum ya testereyi alıyorum ve onu bir sanat eserine dönüştürüyorum. 26 yıl bilgisayar klavyesinde dolaşan eller bir senedir de odunlarla, matkaplarla, testerelerle, zımparalarla mesai arkadaşı oldu. Bir nevi atıl hissedilen odun parçalarına ruh katmak, hayat vermek güzel bir şey. Bunda da en güzel şekli de sevgimi katarak yapıp ortaya çıkarıyorum” diye konuştu.

Eserlerini ortaya çıkarırken doğadaki odun parçaları, aksesuarlar ve elektrik malzemeleri kullandığını dile getiren Zektaş, “Rabbim çok güzel ürünler bizlere sunmuş. Yeter ki değerlendirmesini bilelim. Evvela oyalanmak amacıyla başladım bu işe. Sonradan objelerim çok şık oldu, çok büyüdü, fonksiyonel olması dolayısıyla yaşantımıza hitap eden ürünler oldu. Evvela sanat diye değerlendirmiştim fakat şimdi satmayı da planlıyorum” ifadelerini kullandı.

Zektaş, yaptığı dekoratif eserlerin fiyatlarının 100 ila bin lira arasında değiştiğini söyledi.

Sergi açılışına Edremit Belediye Başkanı Saka’nın yanı sıra Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu, Edremit Belediye Meclis Üyesi ve Ziraat odası başkan vekili Ali Yılmaz Diker ve sanatseverler katıldı.