Oğlunu Öldürdüğü İddiasıyla Hakim Karşısında

Balıkesir'in Edremit ilçesinde 6 ay önce 4 yaşındaki oğlunu, ağzını ve burnunu kapatarak nefessiz bırakıp öldürdüğü iddia edilen Hüseyin Ersezgin'in yargılanmasına başlandı

0
719

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 6 ay önce 4 yaşındaki oğlu Kuzey Efe Ersezgin’i ağzını ve burnunu kapatarak nefessiz bırakıp öldürdüğü iddia edilen Hüseyin Ersezgin hakim karşısına çıkarıldı.

Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Hüseyin Ersezgin ile müştekiler Kuzey Efe Ersezgin’in annesi Melis Dilan Ersezgin ve anneannesi Nurten Güven katıldı.

Sanık Ersezgin, ifadesinde, “hakkındaki iddiaları kabul etmediğini ve oğlunu kendisinin öldürmediğini” söyledi.

Olaydan sonra gazetecilerin yanlış haberler yaptığını öne süren Ersezgin, “Gazetecilere çok kızdım ve onlara zarar vermemek için jandarmada ve savcılıkta verdiğim ifadelerde suçlamaları kabul ettim. Oğlumu ben öldürmedim. Oğlum hastalığından dolayı öldü.” dedi.

Duruşma, eksik evrakların tamamlanması için ertelendi.

“KUZEY EFE İÇİN ADALET İSTİYORUZ”

Burhaniye Adalet Sarayı önünde toplanarak acılı aileye destek vermek için basın açıklaması yapan Körfez Bağımsız Kadınlar Platformu üyeleri, “Kuzey Efe için adalet istiyoruz” dediler.

Burhaniye Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapan Körfez Bağımsız Kadınlar Platformu üyeleri şu ifadelere yer verdi;

”Ne yazık ki ülkemizde ve bölgemizde kadın ve çocuk cinayetleri her geçen gün artıyor. Son üç yıldır Edremit ve Ayvalık Körfezinde 7 kadın eşleri ve yakınları tarafından katledildi. Çok acıdır ki kadın katliamlarına çocuk katliamları da eklendi. Geçtiğimiz aylarda küçük Zeynep annesi Zeliha’nın yanında kurşunların hedefi oldu. Bu acı olay yetmezmiş gibi son olarak sevgili Kuzey Efe Edremit’te babası tarafından boğularak öldürüldü. Sanık suçunu itiraf etti. Erkek şiddeti, göz kırpmadan savunmasız minik yavruların da canını alıyor. Şiddete maruz kalan, hayatına kastedilen kadınlar bir yandan da çocuklarının da katledilmesi ile katmerli bir şekilde cezalandırılmak isteniyor. Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması olarak geçtiğimiz hafta Zeynep’in duruşmasındaydık… Zeynep ve Zeliha için adalet aradık. Bugün ise 6 Şubat’ta babası tarafından öldürülen 4 yaşındaki Kuzey Efe için buradayız. Bu kez de Kuzey Efe için adalet istiyoruz” 2017 yılında 10 çocuğun babaları tarafından öldürüldüğüne dikkat çeken kadınlar açıklamada;

“2018’de de her ay en az 1 çocuk öldürülüyor. Ne yazık ki, kadın ve çocuk katilleri ya tamamen cezasız kalıyor ya da iyi hal gibi indirimlerden yararlanarak kısa sürede hapishaneden çıkarılıyor. Bu durum, yeni şiddet olaylarını daha da cesaretlendiriyor. Buradan bir kez daha sesleniyoruz. Kadınlardan ve çocuklardan elinizi çekin. Zeynep için, Kuzey Efe için, tüm katledilen kadın ve çocuklar için adalet istiyoruz. Yaşasın Kadın Dayanışması” ifadeleri kullanıldı.

Savcılık ve jandarmadaki ifadesinde oğlunu öldürdüğünü itiraf eden Hüseyin Ersezgin’in  duruşma salonunda suçlamayı kabul etmediği öğrenildi Mahkeme 27 Kasım 2018 gününe ertelendi.