Öğrenciler Kazdağıları’nda endemik bitkileri inceledi

0
255
KABOTAJ Kurtuluş

TÜBİTAK 4004-Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında, Burhaniye Bilim Sanat Eğitim Merkezi (BİLSEM) öğretmenlerinden Dr. Satıl Ceylan tarafından düzenlenen “Kırsaldan Kozmosa Bilim” projesine katılan öğrenciler Kazdağları’nda endemik bitkileri inceledi

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde öğretmen evinde düzenlenen projenin 5’inci gününde Kazdağları’nın biyolojik zenginliğini yerinde gözlemlemek amacıyla doğa gezisi düzenlendi.

Proje yöneticisi Dr. Satı Ceylan, bu etkinlik ile öğrencilerde merak duygularının, araştırma ve öğrenme isteklerinin teşvik edilmesi hedeflendiğini ifade etti.

Kazdağı Milli Parkına çıkmadan önce, Zeytinli Mahallesi’ndeki ziyaretçi tanıtım merkezinde, yetkililerinden kısa bilgi alan öğrenciler, daha sonra Kazdağları’nın biyoçeşitlilik açısından en önemli noktalardan olan Kapıdağ yangın gözetleme kulesi, Tozlu Yaylası ve Sarıkız Tepe mevkilerinde araştırma yaptılar ve endemik bitkileri gözlemledi.

Öğrenciler bu gezide dünyada sadece Kazdağları’nda bulunan Kazdağı Göknarını ve diğer bazı endemik bitkileri yerinde görme şansını elde etti. Kekik, adaçayı gibi çeşitli bitki türlerini yakından tanıma fırsatı yakaladı.

Öğrencilere Kazdağının endemik bitkilerini tanıtan Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Satıl ve Prof. Dr. Gülendam Tümen, dağda 82 endemik bitki bulunduğunu, bunların içinden de 31 tanesinin sadece Kazdağı’na özgü olduğu bilgisini verdi.

Araştırma gezisi sonunda Proje yürütücüsü Dr. Satı Ceylan tarafından rehberlik eden hocalara zirvede plaket takdim edildi.

Araştırma gezisi, eğitimi katılan öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.