KABOTAJ Kurtuluş

 

 

Özel Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’ne üçüncü büyük ödül

Özel Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’ne Azerbaycan’dan “Dede Korkut Büyük Altın Ödülü” verildi.

 

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Tahtakuşlar Mahallesi’nde Alibey Kudar tarafından kurulan Özel Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’ne Azerbaycan Dede Korkut Vakfı tarafından Türk dünyasının en büyük ödülü olan “Dede Korkut Büyük Altın Ödülü” verildi.

Bu yıl Ressam ve Heykeltıraş Selim Turan Anısına 26.’cısı açılan karma sergileri değerlendirmeye alan Azerbaycan Dede Korkut Uluslararası Vakfı’nın 28 Haziran 2017 tarihinde yaptığı “Ağsaqqallar Şurası”nda aldığı karar ile müzenin Azerbaycanlı Ressam ve Heykeltıraş “Selim Turan Galerisi”ne layık görülen “Dede Korkut Büyük Altın Ödülü” bugün düzenlenen etkinlikte verildi.

Dede Korkut Milli Fonu Başkanı Eldar İsmayılov AA muhabirine yaptığı açıklamada; “Ben bugünkü bayram havasındaki etkinliği görünce inandım ki türk dünyası birleşmiş. İlla ki Türk dünyası birleşmelidir. Ancak bizler burada çoktan birleşmişiz. Bizim bu ödülü bakanlarımız, başkanlarımız dahil olmak üzere büyük devlet adamlarımız bu ödülü Tahtakuşlar Etnografya Galerisi kurucusu Alibey Kudar’a vermeyi kararlaştırdı. Dede Kokut Büyük Ödülü önemli kişilere, kuruluşlara, Türk Dünyasına sevgisi ve desteği olanlara veriliyor” dedi.

. Alibey Kudar’a bundan 3 yıl önce Azerbaycan Dede Korkut Vakfı tarafından “Kızıl Kalp” ödülünün verildiğini kaydedem İsmayılov şunları söyledi;

“30 yıla yakındır Türk dünyasına karşılıksız hizmetlerinden dolayı, Türk Dünyasının tanıtımına sağladığı katkıdan dolayı Alibey Kudar’a bugün Dede Korkut Büyük ödülünü veriyoruz. Dünyanın en büyük ve güzel insanları Türklerdir.”

Azerbaycan Dede Korkut Vakfı İstanbul Temsilcisi Dr. Refik Aziz de, “Bugün bu medeniyet ocağının 26. yılında Azerbaycan kökenli ressam Selim Turan adına olan bir galeri Türk Dünyası tarafından “Dede Korkut Büyük Ödülü”nü Alibey Kudar’a takdim ettik” diye konuştu.

Türk Dünyası’nın en büyük ödülünü Dede Korkut Milli Fonu Başkanı Eldar İsmayılov tarafından serginin açılışında Özel Tahtakuşlar Etnografya Galerisinin kurucusu Alibey Kudar!a verildi.

Ödülü İsmayılov’un elinden alan müzenin kurucusu Emekli Öğretmen Alibey Kudar, Uluslararası alanda tanınmanın, kabul görmenin meyvelerini topladıklarını söyledi. Ressam ve Heykeltıraş Selim Turan Anısına 26.’cısı açılan karma sergi sonrasında semah dönüldü, bağlama eşliğinde türküler seslendirildi.

5 ülkeden 65 sanatçının yer aldığı sergi öncesinde katılım belgeleri verildi.

Türkiye’de UNESCO ödüllü ilk özel müzesi olan Tahtakuşlar Etnografya Galerisi’nde “Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen Türklerin yani Yörük ve Türkmen boylarının medeniyetleri ile ilgili yaşam ve kültürel eserlerin” yanı sıra düzenli olarak resim ve el sanatları sergilerin düzenlendiği Özel Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’nin kurucusu Emekli Köy Enstitüsü Öğretmeni Ali Bey Kudar ilk olarak 1994 yılında “UNESCO Destek Ödülü”, 2014 yılında Azerbaycan Dede Korkut Uluslararası Vakfı “Altın Kalp” Büyük Türk Dünyası Ödülünü almıştı, son olarak bugün de “Dede Korkut Büyük Altın Ödülü”ne layık görüldü.

360 kilogram ağırlığında 197 cm boyunda dünyanın en büyük deniz kaplumbağasını bünyesinde bulunduran Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Edremit’e 17 Km, Balıkesir – Çanakkale Karayoluna ise 2 Km uzaklıkta olan Tahtakuşlar Mahallesinde tam gün açık ve gezilebilir.