Pehlivanlar gece güreşti

14'üncü Geleneksel Edremit Yağlı Pehlivan Güreşleri kapsamında 13 kategoride 350 sporcu güreşti.

0
685
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit Belediyesi tarafından organize edilen Güreş Arenası’nda akşam saatlerinde başlayan güreşlere, Sembol, Minik, Teşvik, Ayak, Tozkoparan, Deste Küçük Boy, Deste Orta Boy, Deste Büyük Boy, Küçük Orta Küçük Boy, Küçük Orta Büyük Boy, Büyük Orta Boy, Başaltı ve Başpehlivanlık olmak üzere 13 ayrı kategoride toplam 350 güreşçi katıldı.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve çok sayıda davetlinin izlediği müsabakalarda Başpehlivan Ertuğrul Dağdeviren birinci, Başpehlivan Hamza Köseoğlu ikinci ve İsmail Koç ile Ekrem Yavuz üçüncü oldu. Tüm kategorilerde dereceye giren sporculara madalyaları protokol tarafından verildi.

Centilmence gerçekleşen müsabakalar için tüm sporculara teşekkür eden Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Bugün Edremit’te geleneksel spor dalımız olan yağlı güreşleri yapıyoruz. Oldukça önemli sayıda katılımcı ve seyirci var. Türkiye’de ender yerlerde olan gece güreşleri yapılıyor ilçemizde. Sporcularımız seyircilerimiz güneşten sıcaktan etkilenmeden çok rahat bir ortamda kimisi seyrediyor, kimisi güreşiyor ve ciddi olarak Edremit bu işte de öncülük yapıyor” dedi.

Müsabakalarda birinci gelen Başpehlivan Ertuğrul Dağdeviren AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Mutluyuz, gururluyuz. Tabi burası bizim evimizin kapımızın önü sayılır. Kendi seyircimiz önünde bu duyguyu yaşamak çok farklı bir heyecan. Başkanımıza teşekkür ederiz. Türkiye’nin çoğu yerinde büyük bütçeler olan belediyelerin yapmış olduğu güreşlerde bu kadar güzel sahalar göremiyoruz. İnşallah Balıkesir’imize bizler gibi, Cengiz Zengin’ler gibi, Saffet Karalar Gibi, İbrahim Gümüşler gibi şampiyonlar çıkar” diye konuştu.

Pehlivanların yağlanmasında yaklaşık 200 litre zeytinyağının kullanıldığı güreşlerin önümüzdeki yıl ki ağalığını üstlenen Ali Baydar da önümüzdeki yıllar için yeni pehlivanlar yetiştirmenin bu sahalarda kendilerine nasip olmasını temenni ederek güreşlerin çok güze geçtiğini söyledi.