Rahmi Gençer, “Madene ret verelim”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Ekim ayı olağan toplantısında söz alan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Madene ret verelim, örnek bir karar alalım” dedi.

0
515
KABOTAJ Kurtuluş

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı meclis 1. oturumu başkan vekili Ekrem Pehlivan’ın başkanlığında 94 üyeden 65’inin katılımı ile yapıldı.
Yoklama ve açılışın ardından mecliste gündemde yer alan 82 maddelik imar plan değişiklikleri görüşüldü. Komisyon raporları, komisyonlardan gelen raporlar ele alındı. Meclis gündemine önerilen ek maddeler de görüşülerek karara bağlandı.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Altınova açıklarında denizde yapılmak istenen maden aramasına karşı ilçedeki sivil toplum kuruluşları ve Altınova Sahilinde Madene Karşı Güç birliği Platformu temsilcileri ile birlikte Balıkesir’e gitti ve meclis oturumuna katılarak meclise bir önerge sundu.

Balıkesir Büyükşehir Meclisi Ekim ayı oturumunda konuyu gündeme getiren Başkan Gençer, Ayvalık Belediye Meclisinin de madene karşı olduğunu belirterek, “Geçen hafta meclis toplantısında oy birliği ile madene karşı karar aldık. Doğal dengenin bozulacağıyla ilgili elimizde onlarca rapor var. Kıyıda yaklaşık 100 bin kişinin tatil yaptığı bir bölge, Sarımsaklı plajlarımıza kadar uzanan bölgede demir madeni arayacaklar. Denizde bundan sonra bir hayat kalmayacağını hepimiz tahmin edebiliriz. Tüm çevre örgütleri, tüm siyasi partiler ve Ayvalık’taki vatandaşlar olarak Altınova’da denizde maden aranmasına karşıyız. Sizden ricamız bir an önce Çevre Komisyonu toplanıp iki haftaya kadar karar verirse, bizden istedikleri her türlü raporu ulaştırırız. Bu konuda Balıkesir’e yakışan çevreye, denize ve yaşama duyarlı lığı göstermek adına oy birliği ile bir karar alabilirsek örnek bir davranış göstermiş olacağız. Kararınızın ret olmasını temenni ediyorum” dedi.

Başkan Gençer’in konuşmasının ardından oylanan önergenin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Komisyonuna görüşülmek üzere oy birliği ile havale edildi.

Pehlivan, “Duyarlılığımızı ortaya koyacağız”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Ekrem Pehlivan, 82 ana ve 11 ek gündem maddesinin görüşülmesinin ardından yaptığı konuşmada, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak çevreye karşı çok duyarlıyız. Ayvalık Belediyesinin Altınova açıklarında maden aranmasıyla ilgili red kararı alınması teklifini Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale ederek yeniden görüşülmesini sağlayacağız. Çevre ve Sağlık Komisyonu konuyla ilgili gerekeni yapacaktır. Umuyorum ki en kısa sürede komisyonumuz çalışmalarını tamamlayacaktır inşallah. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak duyarlılığımızı ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı..