Sabah başka, akşam başka konuştular

Balıkesir’in Edremit ilçesinde belediyeye ait Ed- Bel Anonim Şirketi bünyesinde bulunan termal otelin 70 çalışanı, bugün itibariyle 2 ay ücretsiz izne çıkarılmak istendiklerini öne sürerek bu karara tepki gösterdi. İddiaya göre belediye ve şirket yönetiminin baskısıyla işçilerin açıklamalarını değiştirerek yanlış anlaşıldıklarını söylediler.

0
286
KABOTAJ Kurtuluş

Kendilerine zorla 2 ay ücretsiz izin dilekçesi imzalatılmak istendiğini ileri süren Ed- Bel çalışanları, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Edremit Hizmet Merkezi önünde toplandı.

Belediye şirketinden yeni tip koronavirüsü önlemleri kapsamında otelin kapatıldığını söyleyerek kendilerine zorla ücretsiz izin dilekçesi imzalatılmak istendiğini öne süren belediye şirketi çalışanları İş Kurumu Edremit Hizmet Merkezi önünde bir basın açıklaması yaptı.

İşçiler adına konuşan Mustafa Salı, “Bize ücretsiz izin alarak dilekçe imzalamamıza zorladılar. Biz tabi bu dilekçeleri imzalamadık. O yüzden yetkili merci olan İş kurumuna geldik. Buradan bilgi aldık. Bize belediye şirketinden söylenen biz sizin adınıza iş kura baş vurduk siz bu parayı devletten alacaksınız. Postaneye yatırılacağını söylediler. Ama iş kur yetkilileri de bize kesinlikle bizi ücretsiz izne çıkaramayacaklarını, hatta böyle bir izne çıkarma durumunda hiçbir haktan yararlanamazsınız dediler. Şirketimizin yapmış olduğu bizleri ücretsiz izine çıkarıp bizim bütün sosyal haklarımızı, tazminat haklarımızı, bütün güvencelerimizi kaldırmak. Sigortalarımızı ortadan kaldırmak. Mağdur olduk. Mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Bir başka işçi de “Bize bu dilekçeleri imzalayın, biz bunları yürürlüğe koymayacağız. Sadece ellerinde duracak. Şirket daha sonra bir koz olarak ellerinde bulunduracak” herhangi bir yanlışta senin imzalı kağıdın var hadi kardeşim diyerek bizi işten çıkaracaklar. Ben 12 yıldır bu otelde çalışıyorum. 12 yıllık tazminatım ölecek. Koronayı biz getirmedik. Bizim suçumuz değil. Ama bize devletin verdiği hakları versinler. Biz başka bir şey istemiyoruz. Şirketten de bir şey istemiyoruz.” diye konuştu.

Edremit Belediyesi Sözcüsü ve Özel Kalem Müdürü Tayfun Canlı ise, şirkete bağlı otellerin koronavirüs kapsamında dezenfekte edilerek kapatıldığını belirterek, olayın işçiler tarafından yanlış anlaşıldığını söyledi.

Ed-Bel çalışanlarından düzletme açıklaması;

Edremit Belediyesi iştiraklerinden Ed-Bel A.Ş. bu sabah yaşanan ücretsiz izine ayrılma konusu açığa kavuştu. Çalışanlar adına açıklama yapan Mustafa Salı; “Yanlış anlaşıldık. İşimizin başındayız” şeklinde bir ifade kullandılar.

Edremit Belediyesi iştariki Ed-Bel Ticaret Anonim Şirketi bünyesinde görev yapan çalışanların ücretsiz izine ayrılacağı şeklinde çıkan söylentinin ardından işçiler açıklama yaparak görevlerinin başında olduklarını açıkladı.

Çalışanlar adına sabah basına başka açıklama yapan Mustafa Salı akşamki açıklamasında ise şunları söyledi; “Edremit Belediyesi Ed-Bel şirketinde çalışmaktayım. Görev yaptığımız otelimiz coronavirüs ve hijyen çalışması yüzünden ücretsiz izne çıkarıldığımızı düşündük. Yetkililerden ve gerekli yerlerden konunun bu şekilde olmadığını öğrendik. İşimizin başındayız, işimize devam ediyoruz. Yanlış anlaşılmadan dolayı Başkanımızdan ve yetkili mercilerden özür diliyoruz” dedi.

Belediyeye bağlı Ed- Bel A.Ş’de çalışan ve 2 aylık ücretsiz izine ayırılmak istenen işçilerin belediye ve şirket yönetiminin baskısıyla farklı açıklama yaptıkları iddia edildi.