Saha analiz çalışmaları tamamlandı

0
1077
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit ilçesindeki sektörler ve kurumlardan inovasyon açısından öne çıkan yenilikçi firmalar ziyaret edilerek proje kapsamında oluşturulacak fizibilite raporunda yer alaması amacıyla anket çalışmaları gerçekleştirildi.

Saha ziyaretleri kapsamında ilk olarak yürüttüğü bilimsel çalışmalarla Edremit ilçesini ve Kazdağları’nın adını ulusal ve uluslararası boyutta duyuran araştırmacı Faruk Durukan ziyaret edildi. İlçemizin önemli potansiyellerinden biri olan Kazdağları’nda yetişen tıbbi ve endemik bitkileri tanıtılarak bu potansiyelin değerlendirilmesi yönünde görüş alışverişinde bulunulan ziyarette araştırmacı Faruk Durukan tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

aha ziyaretleri iyi uygulama örnekleri kapsamında gerçekleştirilen ikinci ziyaret ise Bostancı Mahallesinde bulunan örnek bir işletme olan Güner Çiçekçilik ve Fidancılık oldu. Yaklaşık 5 bin metrekare kapalı alana sahip Elmas Güner ve oğullarının işletmeciliğini yürüttüğü süs bitkileri serası ile ilgili bilgiler alınarak bu sektörün geleceği ve ilçedeki yaygınlaştırılması ile ilgili konular değerlendirildi.

Yine Edremit’in önemli potansiyelleri arasında bulunan Antandros Antik kenti ziyaret edilerek tarihi kentin tanıtımını ve korumasını üstlenen Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneğinin yürüttüğü örnek faaliyetler ve aktif çalışmalar hakkında bilgi alındı.

Derneğin yürüttüğü aktif çalışmalar dernek başkanı Gülçin Cömert tarafından sunuldu. Saha çalışmaları kapsamında ziyaret edilen geçmişten geleceğe ışık tutan tarihi kentin tanıtılması, tarih ve kültür turizmine kazandırılması yönünde değerlendirilmelerde bulunuldu.  Daha sonrada Abdullah Efendi Konağı ziyaret edildi.

Saha analizi kapsamında yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapan iyi uygulama örneği Sağlam Orman Ürünleri Şirketi ziyaret edilerek bilgisayarla donatılmış makinelerle yürüttükleri üretimleri hakkında şirket yetkililerinden bilgi alındı. Fabrika üretim sahaları gezildi.  Daha sonra saha ziyareti kapsamında doğal ahşaptan yapılmış ürünleri internetten satış ve pazarlama yöntemi ile satışa sunan Hatice Esra Yıldız’ın işletmeciliğini yürüttüğü Egedeneve ziyaret edilerek yürütülen çalışmalar ve internetten satış hakkında bilgi alındı.

Ziyaretler kapsamında ilçede teknoloji ve inovasyon alanında önemli bir firma Simülasyon Makine firma sahibi Mehmet Kadan ziyaret edilerek uçak similasyonu, helikopter similasyonu ve çok boyutlu similasyon cihazları hakkında bilgi alındı. Akabinde zeytinyağından geleneksel yöntemlerle doğal sabun üreten Korkut Sabunları ziyaret edilerek şirketin Genel Müdürü ismet Ensari’den sektörün gelişimi üzerine bilgiler alındı. Teknik gezi kapsamında katılımcılar doğal yöntemlerle üretim sahaları hakkında bilgi sahibi oldu.

Daha sonra İlçe kurumlarından Edremit Ticaret Odası Genel Sekreteri Recep Akgün, Edremit Belediyesi Başkan V. Mehmet Ertaş,  Ziraat Odası Başkanlığı, Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yahya Yavuz ziyaret edilerek anket çalışmaları ile görüş ve önerileri alındı. Saha ziyaretlerine Yrd. Doç. Dr. Tuğba Öncül Abacıgil, Öğrt. Gör. Dr. Serkan Sezen, Öğrt. Gör. Ersin Yanmaz, Doç. Dr. Selami Selvi, Ahmet Erol, Serdar Balık, Nevzat Ergün, Ahmet Düzçam, Ersin Filiz, Fatma Kuseyri, Hatice Esra Yıldız, Mehmet Kadan, Çağlar Demir, Mahmut Şen, Uğur Çatma ve Selma Tekçe katıldı.