KABOTAJ Kurtuluş
Balıkesir’in Edremit ilçesinin Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanı Kamil Saka, hakkında Edremit 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen ceza ile ilgili belediye meclisinin olağanüstü oturumunda açıklama yaptı.

30 yıldır aralıksız olarak Türkiye’nin en uzun belediye başkanlığı yapan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’ya 38 gün memuriyetten hak mahrumiyeti cezası verildiği öğrenildi.

Yaklaşık 10 yıl önce Güre Belediye Başkanı görevinde iken bir taş ocağı ruhsatı ile ilgili açılan davası ceza ile sonuçlanan Başkan Saka gerçekleştirilen Olağanüstü Meclis Toplantısı sonrasında meclis üyelerine seslendi.

Türk Ceza Kanunun 53. Maddesi gereğince belirli haklardan yoksun bırakılması kararı verilen belediye başkanı Saka, henüz kendisine bu kararın tebliğ edilmediğini açıkladı. Saka, 38 günlük süre zarfında yerine belediye başkan yardımcısı Mehmet Ertaş’ın vekalet edeceğini söyledi.

Saka belediye meclis üyelerine hitaben yaptığı konuşmasında henüz kendisine ulaşan bir tebliğin olmadığını hatırlatarak şunları söyledi:

“21 haziran 2003 yılında 3 yıllığında ihaleye verip 21 haziran 2006’da bitmiş olan, yani 10 yıl önce bitmiş olan 8 yıllık gecikme süresine tabi bir taş ocağının ruhsat verme yetkisi 2010 yılından önce enerji bakanlığı maden işleri daire başkanlığına aitti. 2010 yılından sonra da il özel idarelerine ait olan bir taş ocağının ruhsatını denetlemediğim için bin 500 lira para cezası ve 38 gün memuriyetten hak mahrumiyeti cezasına çarptırıldım. Kamu zararına neden olduğum için. Kamu zararının nerede olduğunu bilmiyorum. Ama oluşturulmuş olan bilirkişilerin yapmış olduğu bir durum. Tabi bu konuda yasal olarak Türkiye’de şu anda uygulanmakta olan adalet ölçüleri içerisinde yasal hakkımı arayacağım.”

Saka konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu süreç içerisinde yasal hakkım iade edilesiye kadar, yargı tarafından iade edilesiye kadar belediye başkanlığı görevini belediye meclis üyemiz sayın Mehmet Ertaş götürecek. Ben şunu açıklık ile söyleyeyim. Yapmış olduğumuz işi bu gün gene aynı şekilde yaparım çünkü o konuda yasal olarak denetleme yetkim yok. Denetleme yetkimin olmadığı bir yeri, ruhsat verme yetkimin olmadığı bir yere “Neden ruhsatsız” deme yetkim de yok. Onun için yetkim olmayan bir yerden 10 yıllık bir süre geçmesinde rağmen böyle bir cezaya çarptırıldım. Bana bu cezayı veren ceza mahkemesi, uygulanan ceza idari bir ceza. Bu konuda görüştüğüm hukukçuların hiç birinin ya nasıl olur, ya nasıl böyle bir ceza verilir deniyor. Bende anlamadım. Böyle bir şeyden ceza bile alacağımı tahmin etmediğim için umursamadım bile. Yani işin açıkçası mahkemeye bile gitmedim. Ama maalesef şu anda Türkiye’de geldiğimiz nokta bu. Sonuna kadar hakkımı arayacağım. Kişisel olarak arayacağım. Temyiz yolu açık. Ama böyle bir kararı nasıl bir karar verebilirler ben onu da anlamış değilim. Hakikaten bu konuda çok üzgünüm. Çünkü yaşamım boyunca çoğu zaman arkadaşlarımla darılma kırılma nedenim kamu menfaatini her şeyin üstünden tutmam olmuştur. Kamu menfaatini her şeyin üzerinde tutarak bu noktaya kadar gelmiş bir insanın “Kamuyu zarara uğratmaktan” ceza alması kadar da acı bir şey olmaz. Onun için bir müddet ben sorumluluk bakımında aranızda olmayacağım. O konuda belediye başkan vekili arkadaşlarımıza elbirliği ile sahip çıkmanız gerektiğine inanıyorum.“

Başkan Saka’nın konuşmasının ardından Ak Partili, Milliyetçi Hareket Partili ve Cumhuriyet Halk Partili Meclis üyeleri “Geçmiş olsun” dedi.

Saka daha sonra oturuma son vererek meclis toplantı salonundan ayrıldı.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’ya verilen 38 günlük memuriyetten hak mahrumiyeti cezası ile ilgili kararın tebliğ edilmediği, önümüzdeki günler içinde tebligatın gerçekleşeceği öğrenildi.