Salçalık biber atıklarını ekonomiye kazandırıyor.

-Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde bir iş adamı sezonda yaklaşık 100 ton biber atığını ekonomiye kazandırıyor. -Burhaniye ilçesi girişindeki 10 dönümlük bir arazide yere serdiği brandalar üzerinde salça fabrikalarından aldığı biber atıklarını kurutarak hayvan yemine dönüştüren işadamı Halil Efe, kurutulan salçalık biber atıklarının kilo tonunun 300 liraya satıldığını söyledi.

0
1308
KABOTAJ Kurtuluş

Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı köylerde üretilen salçalık biber, fabrikalarda işlendikten sonra atıkları da kurutularak hayvan yemi haline getiriliyor. Biberler işçiler tarafından geniş ağızlı fırçalar vasıtasıyla günde bir iki kez havalandırılarak daha çabuk kuruması sağlanıyor. Kuruyan biberler daha sonra 50’şer kiloluk çuvallara doldurularak büyük ve küçükbaş hayvan besi çiftliklerine satılıyor.

Burhaniye ilçesindeki salça fabrikalarının işlediği biberlerin atıklarını satın alarak 4- 5 gün güneşte kurutan işadamı Halil Efe, bu biberleri hayvan çiftliklerine sattığını ve bunların hayvan yemi katkı maddesi olarak kullanıldığını bildirdi.

Efe, AA muhabirine yaptığı açıklamada “Burada atık biberleri kurutupu hayvan yemi olarak değerlendiriyoruz. 4- 5 gün civarında güneşte kuruyor. Daha sonra çuvallayıp hayvan çiftliklerine satıyoruz. Alıcı müşterilerimiz var onlara gönderiyoruz” dedi.

Kurutarak hayvan yemi katkısı olarak kullanılan atık biberlerin süt verimini arttırdığını kaydeden Efe, “Bu kurutarak yeme dönüştürdüğümüz biberler kesinlikle acı değil. Bu yörenin “Kapya” biberi. Salça sıkıldıkta sonra atık olarak atılacak olan kısmını biz yeme dönüştürüyoruz. Bu biber atıklarını Burhaniye ve Yenice bölgesindeki salça fabrikalarından temin ediyoruz. Hayvan yemi olarak biber atıklarının tonunu 300 lira gibi bir rakama satıyoruz. Besin değeri karışım olarak besleyici ve süt verimine iyi geldiği söyleniyor. Süt verimini arttırıyor” diye konuştu.

Efe eskiden çöpe atılan atıkların işlenmesi sayesinde 8- 10 kişinin 2 aylık sezonluk da olsa iş sahibi olduğunu söyledi.