Samanlı Dağlarında Doğa Katliamı

0
343
KABOTAJ Kurtuluş

Son günlerde Sugören mevki (Samanlı dağlarında) kaçak olarak yapıldığı iddia edilen yapıların kaçak yapıldığı ve BİMER’e yapılan şikayette ise  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede ise,İmar barışına aykırı olarak alınmış yapı kayıt belgelerinin  sahte(Yanlış beyan) olduğundan iptal edildiği ve bu nedenle Savcılığa duyurusunda bulunulduğu belirtilmesine rağmen tapusu bir kişiye ait arazide çok sayıda kaçak binanın yapılmasına devam edildiği, iddia edildi.

Kimler tarafından yapıldığı açıklanmayan arazide hafriyat işlemleri devam ettiğini söyleyen vatandaşlar,Yalova valisi Muammer Erol’a bildirerek kaçak yapının biran evvel durdurulmasını ve halen devam eden hafriyat çalışmalarına önlem alınmasını istediler..

KİM BUNLAR ?

“Yalova Valiliğince geçtiğimiz yıllarda mesire alanına dönüştürülen ve Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca tescili yapılan,SİT alanı Sugören Höyüktepe’ nin yanıbaşında başlayan yapılaşmalar Sugörenlileri, Yalovalıları ve tüm doğa severleri endişelendiriyor” diyen çevre halkı,”

Samanlı Dağları tepelerinde, doğa harikası Höyüktepe Sit alanı yanı başında 142/5 tarla vasfında arazide kanunsuz yapılanma devam ediyor.

CIMER üzerinden edinilen bilgiye göre usulsüz olarak 5 (Beş) adet yapı kayıt belgelerine dayanarak bu inşaatlara başlanmıştır. Ancak anılan yapı kayıt belgelerinin Yalova Çevre ve Şehircilik Md. Tarafından sahte olduğu anlaşılınca, müdürlük hemen bu belgeleri iptal etmiş, Cumhuriyet Başsavcılığı’ na suç duyurusu yapmıştır. Tüm bunlara rağmen, irili ufaklı inşaatlar hız kesmeden devam etmektedir. Bu durum, kişilerin ne kadar kanun tanımaz olduklarını göstermektedir.

BİR CEMAAT Mİ YAPTIRIYOR

Ayrıca, inşaatın sahipleri, köy sakinlerine, kahvelerde erkeklere, kadınlara evlerde toplantı düzenleyerek  dini telkinlerde bulunmaya çalıştıkları yöre sakinlerince bildirilmiştir. Bu durum, cemaatin kırsal kesimlerde yerleşim hazırlığı içinde olduğu sorusunu akıllara getirmektedir. Güzel dinimizin şimdi de bu şekilde istismarı yöre halkını sinirlendirmektedir.

Özelliğini yitireceği öne sürüldü

Son günlerde bölgede giderek artan yapılaşmalar, başta Sugören halkı olmak üzere, çevreciler ve doğaseverler den büyük tepki aldı. Burada devam eden yapılaşmayla birlikte Höyüktepe’nin kısa süre içinde tepe olma vasfını ve özelliğini yitireceK.

Yeşil-Mavi Turizm Seyir Yolu güzergâhında bulunan Sugören Köyündeki Höyüktepe ‘den hem Yalova sahilinin ve denizinin güzelliğini, hem de İznik Gölünün büyüleyici atmosferi görülebiliyor.

Doğaseverlerin yeni gözdesi

Höyük Tepe, son yıllarda, foto safari ve seyir noktası olarak en çok beğeni toplayan bölgelerden biri haline gelmiş, doğaseverlerin yeni gözdesi olmuştu.Sugören Köyüne 3 Km mesafede bulunan Höyük Tepe, 600 m rakımlı ve üzeri küçük ölçekli otsu bitkilerle kaplı bir tepedir. Tepe noktasından doğu yönde İznik Gölü, batı yönde ise Marmara denizi görülmektedir.

Tescil edilmişti

Höyük tepe olarak adlandırılmasına rağmen doğu yönde çevresindeki arazi yapısı ile farklılık göstermesi   nedeniyle Tümülüs olabilme ihtimaline karşı Sit potansiyelinin irdelenmesi için Arkeolojik amaçlı Jeofizik araştırma yapılarak SİT alanı ilan edilmiş ve Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvurusu Valilikçe yapılarak tescil edilmişti.

Bitinya Uygarlığı’nın izlerini taşıyor

Höyüktepe geçtiğimiz yıllarda, ,MÖ 3000’li yıllara ait olduğu sanılan ve Bitinya Uygarlığı’nın izlerini taşıyan eski bir Tümülüs (mezar ya da mezarlık içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepecik), seyir tepesine dönüştürülerek turizme kazandırılmıştı.

Köy İçme Sularını Tehdit Ediyor

Yapılaşma yerinin, yaklaşık iki bin nüfus ve beş işletmenin faydalandığı su kaynaklarının hemen üzerinde, iki su kaynağının elli metre yakınında olduğu bilinmektedir. Bu kişi veya kişilerin atık sularını nasıl bertaraf edecekleri bilinmemektedir. Köy sakinleri, yıllardır içtikleri su kaynaklarının kirlenmesinden endişe etmektedirler.

Yollara Zarar Veriyorlar

Yapılaşma için ağır tonajlı kamyonlar, Yalova’nın deprem alternatif yol ve orman-deniz turizm potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla yapılan Mavi-Yeşil yollarına zarar vermektedirler. Son zamanlarda dağ ve deniz turizmi için buraya gelenler yollardan şikayetçi olmaktadır. Doğa severler “Bizim vergilerimizle yapılan bu yolların böyle zarar verilmesi doğru bulmuyoruz” ifadesiyle tepkilerini göstermektedirler.

Yetkililer Uyuyor mu?

Muhtarlığın ve yerel halkın yazılı dilekçeleri, ilgili tüm kamu kurumlarına ve Cumhuriyet Başsavcılığına bireysel şikayet dilekçesi verildiği halde yapılaşmanın hız kesmeden artarak devam etmesi, yöre insanlarını şaşırtıyor.

Her önüne gelenin kontrolsüz olarak, projelendirilmeden, orman ve SİT alanlarının yanı başına, tarım arazilerine kaçak ve çarpık yapılaşmasına göz mü yumuluyor? Bu durum, imar affından cesaret alanların neden olacağı sorunlar yumağı olarak torunlarımıza bırakacağımız kötü bir miras olacak gibi.”dediler….

Kaynak  :https://kuzeyormanlari.org/2019/05/24/samanli-daglarinda-doga-katliami/

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ