Şampiyon kanarya

Edremit Belediyesi ile ilçede faaliyet gösteren Yorkshire Kanarya Kulübünün ortaklaşa Güre Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ve Türkiye'nin yanı sıra Lübnan, İran, Suriye, İtalya ve Yunanistan'dan bin 503 kanarya getirildiği “Edremit Yorkshire Kanarya Show” sona erdi.

0
2273
KABOTAJ Kurtuluş

Kanarya ırk güzellik yarışması olarak da geçen “Edremit Yorkshire Kanarya Show”da Türkiye’nin yanısıra 5 ülkeden katılan bin 503 kuş arasından 20 kategoride 140 kanarya dereceye girdi.

Hakemler Bob Pepper, Stephen Dominey ve Danielle Corso en güzel Yorkshire cinsi kanaryayı seçmek için çaba harcadı. Yarışmada 30 kategoride 14* kuş dereceye girerken Tarhan Kardeşler’in kanaryası ise “Edremit Yorkshire Kanarya Show” 2017’ini birinciliğini elde etti.

Her kategorinin ilk 7’si belirlenen “Edremit Yorkshire Kanarya Show’un birinciliğini ve üçüncülüğü Tarhan Kardeşler’e ait kanaryalar elde ederken Mehmet Karakuş’da yarışmadan ikinci olarak ayrıldı.

Güre Atatürk Kapalı Spor salonunda dün başlayan ve ilk gün kanaryaların seçimlerinin yapıldığı etkinliğin ikinci gününde ise kuşlar sergilendi, vatandaşların ziyaretine açıldı. Yarışmanın sonuşları açıklanarak kupa töreni düzenlendi.

Kupa töreninde konuşan Edremit Belediye Başkanı kamil Saka, “Burada bütün dünyaya özgürlüğü ve barışı yolluyor. O barışı istediğini Türkiye’nin yurtta sulh, cihanda sulh dediğini bugün bu salondan bir kez daha bütün dünyaya haykırıyoruz. Biz barışı istiyoruz. Biz savaşı istemiyoruz. Bugün bu kuşlar vasıtasıyla sevgiyi sunuyoruz. Barışı sunuyoruz ve inanıyorum ki Edremit bundan sonra her türlü etkinlikte de sadece bölgeye, yöreye, ülkeye değil bütün dünyaya bu barışı sunacak güçtedir. Bakın ne kadar güzel bu kular hiç dövüşmediler. Bu kuşlar birlikte beraberce güzellik sunmaya çalıştılar. Biz de Türkiye olarak dövüşmeden, sövüşmeden birlikte berberce bütün dünyaya güzel sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Edremit Yorkshire Kanarya Kulübü Başkanı Kamil Ekici de “İkincisini yaptığımız Kanarya güzellik yarışmasını yine rekorla gerçekleştirdik. Bunu Guinness’e bildirip başvurumuzu yapacağız“ ifadelerini kullandı.

İzmir’den Edremit’te düzenlenen “Yorkshire Kanarya Show”u katılmak üzere gelen emekli öğretmen Mehmet Yağanoplu, “Elimizden geldiği kadar bürün yarışmalara katılmak istiyoruz. Komite olarak gayet güzel çalışmışlar. Belediye başkanını yardımcı olduğu için kanarya camiası olarak müteşekkiriz. Biz bütün yarışmalara hobi olarak katılıyoruz. Kuşlara bakıyoruz, bizleri daha zinde tutuyor. 40 senedir kanarya besliyorum. Benim de dereceye firen kuşum var” diye konuştu.

Kanarya yarışmalarının yapıldığı Güre Atatürk Spor Salonuna çovklarıyla birlikte gelen Arif Yetim de şunları söyledi;

“Böyle bir etkinliğin Edremit’te yapılıyor olmasından dolayı çok mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Çocuklarımla birlikte geldik. Onlar seviyor kuşları. Burada kuşlara bakıyoruz. Almak istiyorlar”

Yarışma sonunda düzenlenen kupa töreninde dereceye giren kanaryaların sahiplerine kupa ve katılım belgeleri Edremit Belediye Başkanı kamil Saka, Edremit Yorkshire Kanarya Kulübü Başkanı Kamil Ekici ve protokol lüyeleri tarafından verildi.

Kupa töreni sonunda ise İngiliz hakem Bob Pepper’a Yorkshire Kanarya Kulübü yönetimi tarafından doğum günü sürprizi yapılarak pasta kesildi.