Savaş uçaklarından sonra otomobilleri tamir ediyor.

0
989
KABOTAJ Kurtuluş

Otomobillere “F-16” kalitesinde onarım

20 yıl F 16 savaş uçaklarının hidro mekanik kısımlarının tamirini yapan Hikmet Uslu, 2015 yılında emekli olduktan bir kaç ay sonra canı sıkılınca Balıkesir 2. Sanayi Sitesinde otomobillerin elektronik beyinleri ve şanzımanlarının tamiri üzerine bir atölye açtı.

3 yıldır sanayi sitesinde kara taşıtı tamirciliği yapan 47 yaşındaki iki çocuk babası Uslu, AA muhabirine işini çok sevdiğini söyledi.

Emekli olduktan sonra boş durmanın kendisini sıktığını ve bu işe başladığını belirten Uslu, atölyesinde otomobillerin (kara taşıtlarının) elektronik beyinleri ile onarımı zor olan otomatik ve manuel şanzımanların tamirini yapıyor.

F 16 savaş uçaklarından sonra otomobil tamirinin kendisine çok basit ve çocuk oyuncağı geldiğini ifade eden Uslu “Türk Silahlı Kuvvetlerinde 20 yılı aşkın bir zaman görev yaptım. Bu görevim sürecinde F 16 savaş uçaklarının hidro mekanik kısımlarınının onarımını yaptım. Emekli olduktan sonra bir kişiye de olsa nasıl faydalı olabilirim diye düşündüm be kahve köşelerinde sürünmektense yada yazlıklarda çapa sallamaktansa bu işi yapmak istedim çünkü benim sevdiğim iş bu” dedi.

Bir insana faydalı olmak ve yeni nesle bir şeyler öğretmek, bilgi birikimini aktarmak istediğini kaydeden Uslu, “Amacım birilerine birşeyler öğretmekti. İnşallah olur. Bu işe de o amaçla başladık. 3 yıldır bu işi yapıyorum. İnsanlar bizden memnun,, biz insanlardan memnunuz. Fakat esnaflık zor. Gerçekten çok zor esnaflık. Dürüst olarak esnaflık zor. Esnaf arkadaşların allah yardımcısı olsun” diye konuştu.

Uslu, “Muhakkak tecrübe var. Geçmişte olması gereken birikimin olması şart. Temel sağlam olduktan sonra üzerine koymak kolay oluyor. Bu iş biraz zorluyor zaman alıyor ama çabuk öğrenip üstüne koyuyorsun” ifadelerini kullandı..

 

 

Uçak tamirinin zor olduğunu dile getiren Uslu şunları söyledi; “Bir hata durumunda uçağı kenara çekte bakalım deme şansın yok. Bizde “Apy one strake this ower” derlerdi o zamanlar filocular. Yani tek atışın var. onu da 12’den vurmak zorundasın. Başka şansın yok. İkinci bir defa deneme şansın yok. Saçı bitmemiş yetimin hakkı var sonuçta. Tabi uçak işi biraz daha dikkat istiyor.”