Seçim molası bitti… Tatile devam

-30 bine yakın yatak kapasitesi ve 143 bin civarında yazlığa ev sahipliği yapan, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu ile Balıkesir'in Ayvalık ilçesinin Altınova Mahallesi'ne kadar 145 kilometre sahil şeridi bulunan Kuzey Ege'nin tatil cenneti Edremit Körfezi, 24 haziran Cumhurbaşkanı ve 27. dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin hemen ardından sezona kaldığı yerden devam ediyor. -EKTİD Başkanı Yahya Yavuz: 'Seçimlerin huzur içinde geçmesi ve ilk turda cumhurbaşkanlığı seçiminin tamamlanmasıyla vatandaşlar tatile çıkmak için rezervasyon yapmaya başladılar. Bu sezon son 20 yılın en iyi turizm sezonunu yaşayacağız.'

0
617

Edremit Körfezi’nde sıralanan Küçükkuyu, Altınoluk, Güre, Akçay, Zeytinli, Edremit, Ören ile Ayvalık’ın sahil bölgelerinde yer alan ve seçim öncesi boşalan turizm işletmeleriyle yazlıkların büyük bir bölümü vatandaşların oyunu kullanır kullanmaz geri dönmesiyle yeniden dolmaya başladı.

Seçimlerin huzur içinde ve ilk turda bitmesinin turizm sektörü için iyi bir gelişme olduğunu belirten Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı (EKTİD) yaptığı açıklamada, “Toplumumuz istikrardan yana oy kullandı. Eğer seçimler ikinci tura kalsaydı bir 15 günlük turizmciler için sıkıntılı bir süreç olacaktı. Dolayısıyla seçimlerde sonuçlar alınır alınmaz tekrar sahillerimiz dolmaya başladı. Bölgemize yoğun bir talep söz konusu. Bu sene çok güzel bir turizm sezonu yaşayacağımızı bekliyorum. Şimdiden tüm turizmci arkadaşlara hayırlı sezonlar diliyorum. Kazasız belasız bir sezon geçmesini diliyorum” dedi.

-Son 20 yılın en iyi sezonu olacak.

“Bundan önce hep şunun altını çizerek ifade etmiştim. Bu seçimlerde istikrardan yana bir tablo çıkarsa şayet  ülkenin rahatlayacağını söylemiştim ve ilk turda seçim biterse son 20 yılın en iyi sezonunu yaşayacağımızı altını çizerek ifade etmiştim. Bunun da ne kadar doğru olduğunu hep beraber yaşayarak göreceğiz diyen Yavuz, “bu sezonda yüksek sezon diye tabir ettiğimiz Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında otellerde doluluk oranı yüzde 90- 95’in altına hiç düşmez” diye konuştu.

İkinci konutların Edremit Körfezi’nde çok yoğun olduğuna dikkat çeken Yavuz şunları söyledi;

“Bölgemizin denizi,havası, suyu, termali ve Kazdağlarıyla cazibe merkezi olması ikinci konutlara talebi çok arttırdı yıllardan beri. Yaklaşık 143 bin civarında ikinci konut var bölgemizde. Bunun 92 bini sadece Edremit’te. Bu evlerin hemen hemen hepsi dolu şu anda. Zaten seçim öncesinde büyük bir kısmı da nakil yaparak gelmişti bölgemize tatillerine de devam etmek amacıyla. Şu anda kikinci konutların hepsi dolu. Bu da bölgemizde yoğun bir turizm hareketliliği sağlıyor.”