Ses açan yandı

Edremit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, müzik yayını yapan eğlence yerlerinde ses denetimi yaptı. Ölçümlerde yasal sınırlarından fazla ses düzeyinin tespit edildiği işletmelere yasal işlem uygulandı.

0
681
ÇEVRE GÜNÜ

Edremit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ilçe genelinde müzik yayını yapan kafeler ve eğlence merkezlerinde ses denetimlerinde bulundu. Vatandaşlardan gelen şikayetleri de dikkate alan zabıta ekipleri özellikle turistik mahallelerde müzik yayını yapan işletmelerde ses desibelleri kontrol edildi. Birbirine yakın olan işletmelerin ortak noktaları baz alınarak, açık alanda elverişli hava şartları altında müzik yayını yapanlar olmak üzere ölçümlerini gerçekleştiren zabıta ekipleri, söz konusu işletmelerde ses düzeylerinin yasal sınırı geçip geçmediğini tutanakla tespit etti. Yasal sınırlardan yüksek sesle müzik yayını yapan işletmelere 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 36.maddesi gereği idari para cezası uygulandığı ifade edildi. Uyarıları dikkate almayarak yasalar ve mevzuatta belirtilen sınırlara uymayanlara karşı Çevre Kanunu kapsamında daha ağır yaptırım uygulanacağı bildirildi.
Edremit Belediye Başkan Vekili Mehmet Ertaş Zabıta ekiplerinin ses düzeyinin kontrolü olan desibel ölçümlerine devam ettiğini belirterek gelen şikâyetleri de dikkate alarak vatandaşların evlerinde huzurlu bir şekilde dinlenmeleri için gürültü kirliği çıkaran tüm işletmelere karşı denetimlerin periyodik olarak devam edeceğini ifade etti.