Seyit Onbaşı mezarına ziyaretçi akını

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümünde Seyit Onbaşı mezarına ziyaretçi akını

0
1332
KABOTAJ Kurtuluş

Çanakkale Savaşları’nda tek başına kaldırdığı 276 kilogramlık top mermisiyle Ocean savai gemisinin vurulmasını ve savaşın seyrinin değişmesini sağlayan Seyit Onbaşı’nın Balıkesir’in Havran ilçesindeki mezarının da bulunduğu kırsal Kocaseyit Mahallesinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümü etkinlikleri için hummalı bir hazırlık tamamlanırken, Seyit onbaşının mezarına da ziyaretçi akını yaşanıyor.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanılmasında büyük payı bulunan Seyit Onbaşı’nın Havran’da ki mezarının da bulunduğu Havran ilçesinin kırsal Kocaseyit Mahallesi bugünden ziyaretçi akınına uğruyor.

Havran ve Edremit Körfezi’ndeki diğer ilçelerdeki okullarda öğrenim gören öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde Çanakkale Savaşları’nda tek başına kaldırdığı 276 kilogramlık top mermisiyle işgal devletlerinin en büyük gemilerinden Ocean’ın vurulmasını ve savaşın seyrinin değişmesini sağlayan Seyit Onbaşı’nın mezarını ziyaret ediyor.

Seyit Onbaşı’nın mezarına karanfil bırakıp dua eden öğrencilere Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanılmasında büyük payı bulunan Seyit Onbaşı’nın (Seyir Çabuk) kim olduğu anlatılıyor, savaşlar hakkında bilgiler aktarılıyor.

İlk görev yerinin Kocaseyit Mahallesi olduğunu belirten Tamaşalık İlkokulu sınıf öğretmeni Ayça Yıldırım, “Burada gerçekten çok güzel bir altı yılım geçti. Hatta sağlığında Kocaseyit’in kızıyla tanışma imkanım da oldu, evinde ziyaret etmiştik. Şimdi de bı aynı duyguları çocuklara, öğrencilerimize yaşatmak için buraya gelerek mezarını ziyaret ettik, anıtını ve Kocaseyit ile ilgili müzeyi gezdik. Tarihimizle gurur duyuyoruz” dedi.

Çanakkale kahramanı Seyit Çabuk’un mezarını ziyaret ederek mezarına karanfil bırkıp dua eden öğrencilerde Kocaseyit’i ziyaret etmekten çok mutlu olduklarını söylediler.

Edremit 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığına bağlı askerler tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümü Etkinliklerinin yapılacağı Koca Seyit Anıtı’nın bulunduğu alanda sahra çadırlarını kurarken Balıkesir Büyükşehir ve Havran Belediyeleri de çevre düzenlemesi yapıyor.